Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Region: Zniszczony billboard budzący kontrowersje

Niedziela, 26 grudnia 2021, 6:00
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Filip Tkacz
Na trasie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby pojawił się billboard, który wywołał oburzenie zwolenników szczepień przeciwko covid-19. Po kilku dniach został zniszczony poprzez oblanie czarną i czerwoną farbą. Zapytaliśmy przedstawicieli młodzieżówek dwóch przeciwnych obozów politycznych, co sądzą o jego treści.

Na billboardzie napisano, że "zielony paszport czyni wolnym", co od razu kojarzy się z napisem nad bramą do obozu Auchwitz dot. "pracy". Dodatkowo, autorzy sugerują, że Polska może pójść śladem Austrii. Najprawdopodobniej billboard jest dziełem przeciwników segregacji sanitarnej na osoby zaszczepione i niezaszczepione przeciwko covid-19. Szybko spotkał się z reakcją drugiej strony, która zniszczyła plakat.

Baner z hasłem „Grüner pass macht frei” jest dla mnie okropnym nieporozumieniem, nieposzanowaniem wobec ofiar obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, ze względu na podobieństwo do napisu z bramy obozu. Billboard ten jest po prostu ignorancją nie tylko wobec 1,1 miliona osób, które zginęły w Oświęcimiu, lecz także wobec osób, które umarły z powodu koronawirusa - ocenił Aleksander Rerich z Młodej Lewicy. - Hasło odnosi się do lockdownu wprowadzonego przez Austrię (hasło z baneru: heute Österreich, morgen Polen) i do planu wprowadzenia obowiązkowych szczepionek na COVID-19, których jestem zagorzałym zwolennikiem, ponieważ tylko szczepienia zapewnią nam zbiorową odporność. Niestety patrząc na ten baner, a także na ostatnią pikietę Konfederacji, która także wykorzystała ten motyw graficzny w odniesieniu do szczepionek, boli mnie to, jak można aż tak nie szanować historii. Doskonale wiemy, jakie działanie mają szczepionki, jak chronią życie i jak bardzo zmniejszyły umieralność, a nadal widzimy, jak „antyszczepionkowcy” (w tym wiele wyborców Konfederacji) porównują obowiązek szczepień do segregacji sanitarnej w III Rzeszy - uważa A. Rerich.
Klub Lewicy w Sejmie wniósł ostatnio projekt ustawy, który odnosi się właśnie do obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla dorosłych. Powstała także strategia Lewicy na walkę z kolejnymi falami rozprzestrzeniania się koronawirusa, która mówi o lockdownie dla niezaszczepionych, testach dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty i innych narażonych zawodów, ograniczeniach dla niezaszczepionych i nieprzetestowanych i o paszporcie covidowym, który byłby przepustką w miejscach publicznych takich jak kina, teatry, kościoły, punkty gastronomiczne itd. Ja, wraz z Młodą Lewicą w pełni popieramy ten projekt ustawy i wyrażamy pełne wsparcie dla klubu parlamentarnego, abyśmy mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie, w którym nie musimy się bać o zarażenie COVID-19 - dodał młody polityk.

W inny sposób do sprawy odniósł się przedstawiciel Młodych dla Wolności.

Można mieć różne odczucia względem estetyki, sam pod taką formą wyrażania opinii bym się nie podpisał. Jednakże to, co moim zdaniem istotniejsze to fakt, że sam baner jest po prostu nieprawdziwy. W wielu krajach zachodu, gdzie jest dużo wyższy wskaźnik wyszczepienia, panują dużo dalej idące obostrzenia i restrykcje. Szczepienie wolnym w żaden sposób nie czyni, o wolność należy się upominać. Należy się nam ona na mocy Konstytucji, a nie covidowego paszportu - ocenił Kamil Janic z młodzieżówki partii KORWiN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileusz "Katolika"

Komunikacja karkonoska pod lupą

Droga Krzyżowa w intencji pokoju

Czytaj również

Hala w SP 8 niemal gotowa

Były radny interweniuje

Porządki na Krzyżowej Górze

Kawiarenka z empatią

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Szpital Bukowiec bez położnictwa

Podziemne gniazda niewypałem?

Dzień bez opłat w KPN