Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Jelenia Góra: Wspólna administracja z korzyścią dla mieszkańców

Czwartek, 18 lutego 2021, 10:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent Jeleniej Góry ogłosił podczas konferencji prasowej plany połączenia pod względem administracyjnym - trzech jednostek kultury. Chodzi o JCK, MDK Muflon i Przystań Twórczą. Rocznie ma to pozwolić na ok. 300 tys. zł oszczędności, które pozostaną w budżecie na kulturę i zostaną przeznaczone na dotacje i miejskie imprezy.

W ostatnich latach na jeleniogórską kulturę przeznaczano z budżetu miasta ok. 17 mln zł, a tym roku zaplanowano niemal 18 mln zł.

Jelenia Góra przeznacza 3,37 proc. budżetu miasta na kulturę (nie dotyczy inwestycji) – powiedziała Sylwia Rehlis, naczelniczka Wydziału Kultury UM, która dla porównania pokazała, że inne duże miasta przeznaczają mniej na ten cel – Legnica 2,22 proc., Wałbrzych 1,81 proc., Wrocław 2,68 proc., Poznań 2,15 proc., a Warszawa 2,27 proc.

W tegorocznym budżecie z 17 928 110,00 zł aż 16 733 738 zł przeznaczono na dotacje przedmiotowe, czyli bieżące utrzymanie jednostek kultury (88 proc. wynagrodzenia pracowników, a 12 proc. na działalność merytoryczną, czynsz, media itp.). Na dotacje celowe i imprezy miejskie przeznaczone jest jedynie 204 372,00 zł.

W związku powyższym władze miasta chcą uszczuplić administrację w trzech jednostkach – Jeleniogórskim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury Muflon i Cieplickim Centrum Kultury – Przystań Twórcza. Jak zapewnia prezydent, nie oznacza to żadnych zwolnień – jedynie naturalny ruch związany z odchodzeniem na emeryturę (4-5 etatów).

Rozmawiałem z Agnieszką Gierus z MDK Muflon i Eweliną Marciniak z Przystani Twórczej, które wyraziły wstępną zgodę. Myślę, że po procesie legislacyjnym taka jednostka będzie z powodzeniem funkcjonowała. Mieszkańcy z pewnością nie odczują tej zmiany, a jeśli już, to pozytywnie – powiedział Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK, który jednocześnie (po przejściu na emeryturę dyrektorki Muflonu) pełnił obowiązki dyrektora w sobieszowskiej placówce.

Agnieszka Gierus i Ewelina Marciniak mają nadal kierować placówkami w Sobieszowie i Cieplicach, z tą różnicą, że będą podlegać pod JCK. Będzie też kosmetyczna zmiana nazw jednostek kultury na JCK Muflon i JCK Przystań Twórcza.

Jak mówiła Sylwia Rehlis, zaoszczędzone w ten sposób ok. 300 tys. zł pozostanie w budżecie jednostek kultury i zostaną przeznaczone na działalność merytoryczną, a więc w sumie będzie ok. 500 tys. zł na dotacje celowe i imprezy miejskie, zamiast dotychczasowych 204.

Projekt uchwały dot. połączenia administracji trzech jednostek ma być rozpatrywany przez radnych na najbliższej sesji Rady Miejskiej, a czas na wdrożenie zmian określa się na 3 miesiące od momentu podjęcia decyzji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto to posprząta?

Kto posprząta na Tabaki?

Silesia Sonans poleca (7)  

Czytaj również

Zdążyli przed lockdownem

Szkoła muzyczna zaprasza  

Warsztaty decoupage w Muzeum Karkonoskim

Budowa ronda bez opóźnień

W Muflonie zmuszeni są przejść do internetu

Wystawa Katarzyny Witlib w POK

Wiosenny Poranek Rodzinny online

Wielkanoc w sztuce

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze