Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Szklarska Poręba: Unikalna wystawa Wlastimila Hofmana

Sobota, 13 lutego 2021, 12:01
Autor: Organizator
Fot. Użyczone
W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, można oglądać największą w Polsce wystawę dzieł Wlastimila Hofmana oraz liczne pamiątki, przedmioty i meble należące do artysty.

Wystawa „Wlastimilówka u Hauptmannów - pracownia w muzeum” jest próbą odtworzenia wnętrza domu malarza Wlastimila Hofmana (1881-1970). Prezentowane są tu oryginalne meble, przywiezione z Krakowa przedmioty i stroje, przybory do malowania i przede wszystkim obrazy, które zdobiły dom artysty.

Wlastimil Hofman wraz z żoną Adą przed II wojną światową mieszkali w Krakowie. Czas wojny spędzili w Palestynie. Po powrocie do kraju, zmuszeni ciężką sytuacją materialną, opuścili ukochany Kraków i w maju 1947 r. przyjechali na stałe do Szklarskiej Poręby. Istotną rolę w podjęciu tej decyzji odegrał, mieszkający tu wówczas, przyjaciel Wlastimila z czasów krakowskich, Jan Sztaudynger. Hofmanowie zamieszkali w małym drewnianym domku przy leśnej drodze, zwanej wówczas ul. Spokojną, którą później przemianowano na ul. J. Matejki.

Wlastimilówka, znajdująca się z dala od centrum Szklarskiej Poręby, była miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Dom artysty stanowił bowiem małe centrum kultury polskiej, co miało ogromne znaczenie dla Polaków przybywających do obcej im, do niedawna niemieckiej, ziemi. Był ostoją polskości, namiastką Krakowa i jego młodopolskiego charakteru (Młoda Polska - okres największego rozkwitu kultury polskiej – ze względów artystycznych i symbolicznych, utożsamiany jest z polskością).
Powojenna twórczość Wlastimila Hofmana to przede wszystkim malarstwo religijne i portrety mieszkańców Szklarskiej Poręby oraz gości z różnych stron kraju, którzy chętnie odwiedzali pracownię malarza bardzo cenionego w okresie międzywojennym. Artysta pozostał wierny ulubionym tematom: sceny rodzajowe łączył z wątkami symboliczno-baśniowymi i patriotyczno-historycznymi, ukazywał marność ludzkiego losu, czy zadumę nad przemijaniem czasu.

Namalował wiele obrazów dla kościołów w Szklarskiej Porębie. Gratką i ewenementem w malarstwie są obrazy do chorągwi procesyjnych, malowane na płótnie, które naszyte zostały na deseniową tkaninę, opatrzone szarfami i zamocowane na drzewcach. Przechowywane są w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie Średniej.

Po śmierci Ady (1968) i Wlastimila Hofmanów ich majątek odziedziczył Wacław Jędrzejczak - przyjaciel malarza, który opiekował się nim do końca. W pracowni i saloniku na parterze domu prowadził małe prywatne muzeum. Po jego śmierci (14.01.2020) spadkobierczyni, Barbara Lubicz-Lisowska podjęła decyzję o kapitalnym remoncie Wlastimilówki, po którym zamierza otworzyć muzeum poświęcone Hofmanowi. W tym czasie zbiory prezentowane będą w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

Muzeum można zwiedzać codziennie (oprócz poniedziałków), w godz. od 9.00 do 16.00, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto posprząta na Tabaki?

Miasto nad Kwisą

Wodnik odwoła się do prezesa Wód Polskich

Czytaj również

Budowa ronda bez opóźnień

Trwa wymiana znaków

Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]

Zdążyli przed lockdownem

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze

Dwoje w dziwnych czasach

Młode Duchem on–line

Tajemnice dziedzińca honorowego w Książu

Uczeń SP7 drugi raz zwycięzcą konkursu literackiego