Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 czerwca
im. Bogny, Bogumiły

Jelenia Góra: Puścili ruch bez uzgodnienia

Wtorek, 11 maja 2021, 14:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od wczoraj (10.05) kierowcy korzystają z wyremontowanej alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze w dwóch kierunkach. Co ciekawe, wykonawca udostępnił ruch dwukierunkowy bez odbioru inwestycji i zgód od odpowiednich służb.
Jest dużo rzeczy do poprawy - nie wszystkie przejścia dla pieszych zostały pomalowane, nie zabezpieczono należycie drzew, krzewy również nie zostały odpowiednio przygotowane - mówił wczoraj (10.05) tuż przed odbiorem inwestycji Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Włodarz miasta zaznaczył jednocześnie, że ruch puszczony aleją Wojska Polskiego w poniedziałek rano, nie został uzgodniony z zamawiającym.

Nie było to uzgodnione z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, ani z wydziałem urzędu miasta, ani z policją - poinformował prezydent, który zapowiada, że jeśli wykonawca nie zdąży wszystkiego poprawić w terminie, to będą naliczane kary umowne.

Przypomnijmy, przebudowa alei Wojska Polskiego obejmowała odcinek od skrzyżowania z ul. 1 Maja do okolic skrzyżowania z ul. Matejki oraz szeroki zakres robót, łącznie z oświetleniem energooszczędnym, a także przebudową strefy wejściowej do Teatru im. C. K. Norwida. Szerokość jezdni została zmniejszona, a szerokie chodniki zostały pokryte betonowymi płytami.

Przetarg na remont alei Wojska Polskiego (w formule zaprojektuj i wybuduj) udało się rozstrzygnąć za czwartym podejściem. Zamówienie realizuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Kama" Ryszarda Rzońcy z Karkonoskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych (cena 12 335 406,00 zł). Pierwotnie Miasto Jelenia Góra zaplanowało na ten cel 4,9 mln zł, ale radni - na wniosek prezydenta - dwukrotnie zwiększyli środki - najpierw o 3,1 mln zł (co w sumie dało 8 mln zł), a następnie o 4,5 mln zł, więc mieszkańcy mieli zapłacić za inwestycję ponad 7,5 mln zł więcej, niż planowano. Warto dodać, że pierwotny termin zakończenia remontu określono na 10 grudnia 2020 roku, jednak był on zmieniany - oficjalnie z powodu pandemii koronawirusa.

Jak się dowiedzieliśmy, inwestycja - oprócz dofinansowania ze środków unijnych - została również wsparta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 6,5 mln zł.

Były to pieniądze na następny etap remontu al. Wojska Polskiego, ale trzeba było je wydać w zeszłym roku i to rozliczyliśmy - tłumaczy J. Łużniak.

Pozostały odcinek alei również ma się doczekać remontu. Prezydent zapowiada, że w ciągu dwóch tygodni powinien zostać ogłoszony przetarg na odcinek od okolic skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Wolności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Fuszerka po terminie?

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Czytaj również

Festyn U Świętego Pankracego  

Poświęcenie cieplickiego kościoła  

Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Pestka: Razem! Dokąd?

Żółta kartka dla burmistrza

Ruch na budowie S3  

Manewry strażaków

Aleja Wojska Polskiego po remoncie – z lotu ptaka