Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 10450
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Próbują przed kolacją

Piątek, 27 października 2023, 20:34
Aktualizacja: 20:35
Autor: MJr
W Teatrze im. Norwida trwają próby do spektaklu "Kolacja na cztery ręce". Jeleniogórscy aktorzy ćwiczą wytrwale, aby widzowie smakowali przedstawienie, które już za tydzień po raz pierwszy na deskach teatru.

Tymczasem można zobaczyć fragmenty prób, których nagranie dzisiaj (27.10) umożliwił Teatr, a nagrał Filip Tkacz:

Premiera spektaklu już za tydzień (4.11), czyli w sobotę o godz. 19. Kolejny spektakl zaplanowano na niedzielę o godz. 18.

Nie tylko o muzyce

- Czy „ Kolacja na cztery ręce” Paula Barza, realizowana przy współudziale trzech instytucji kultury i sztuki, tj. Teatru Miejskiego w Lesznie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie oraz Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, jest spektaklem tylko o muzyce? - zapytaliśmy dyrektora placówki, Tadeusza Wnuka.

- Nie - odpowiedział. Przede wszystkim jest to spektakl o ludziach, którzy zostali „dotknięci” geniuszem muzycznym przynoszącym z jednej strony sławę i uznanie rzeszy wielbicieli, z drugiej rozterki i wewnętrzne konflikty.

Gra aktorska na wysokim poziomie

Realizując „Kolację na cztery ręce” wspólnie aktorzy chcą wejść w głąb natury ludzkiej, ukazując jej zalety, ale również ciemne strony charakteru głównych bohaterów sztuki. Spróbujmy prześledzić, jaką metamorfozę muszą przejść aktorzy, aby uwiarygodnić grane przez siebie postaci. W roli Bacha zobaczymy Roberta Manię, w postać Händla wcieli się Bartłomiej Adamczak, a towarzyszy im Marek Prałat jako Schmidt.

Johann Sebastian Bach i George Friedrich Händel  to dwaj najznakomitsi kompozytorzy epoki baroku, żyjący w tym samym czasie. Ich twórczość miała różne style i charaktery, nie przeszkodziło to jednak, aby podziwiali się nawzajem, choć podziw ten nierzadko niósł za sobą głęboką zazdrość. Warto zaznaczyć, że pomimo podziwu, jakim Bach darzył Händla i na odwrót – ich muzyka podążała własną drogą, różniąc się znacząco pod wieloma względami. Bach był znany z rozbudowanych fug i skomplikowanych struktur muzycznych, podczas gdy Händel tworzył przede wszystkim opery, oratoria i muzykę orkiestrową. Niemniej te dwie wielkie indywidualności pozostawiły niezatarte ślady w historii muzyki i pozostają inspiracją dla wielu kompozytorów i muzyków do dziś.
Podczas wspólnej kolacji w Lipsku w zaciszu hotelowego pokoju dochodzi do konfrontacji myśli twórczej obu kompozytorów, następuje swoistego rodzaju „wyłożenie kart na stół”, czyniących owo spotkanie grą – czyja muzyka jest lepsza i bardziej wartościowa. Ale tak naprawdę, to dowiadujemy się jakimi są ludźmi. Z jakich emocji złożone jest ich życie i dlaczego tworzeniu towarzyszy ból istnienia, rozgoryczenie, smutek, żal i poczucie niespełnienia.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
204
Tak
43%
Nie
46%
Koncerty to nie moja "bajka"
12%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
 
Aktualności
Zlot samochodowy w Jeleniej Górze
 
Kultura
W duchu nadziei
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group