Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 12404
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polskie Górne Łużyce

Środa, 4 października 2023, 16:01
Aktualizacja: 16:04
Autor: Fedrus
Jelenia Góra: Polskie Górne Łużyce
Fot. Fedrus
Wczoraj (3.10) o godz. 17.00 w Muzeum Karkonoskim odbył się kolejny wykład z serii „Przewodnicy Sudeccy o regionie”. Podobne spotkania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w ramach obchodów ustanowionego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Roku Przewodników Sudeckich (2023).

Emil Mendyk, uznany przewodnik górski sudecki, przewodnik po Saksonii i Dreźnie, przewodnik miejski po Wrocławiu, przewodnik po Słoweńskiej Istrii, pilot wycieczek oraz tłumacz języka niemieckiego (przetłumaczył m.in. „Pięć legend o Duchu Gór Rzepiórze” Johanna Karla Augusta Musäusa czy razem ze śp. Przemysławem Wiaterem „Księgę Ducha Gór” Carla Hauptmanna) swoją opowieścią zaprowadził licznie zgromadzonych słuchaczy na Polskie Górne Łużyce.

Blisko Sudetów

Dla przewodników sudeckich i miłośników Sudetów temat wcale nie jest odległy, bo mowa o terenie położonym już na zachód od rzeki Kwisy, która swoje źródła ma w Górach Izerskich. Bogatynia, Lubań, Zgorzelec są przykładami polskich górnołużyckich miast, z których Lubań i Zgorzelec należały niegdyś do osobliwego Hexapolis, czyli Związku Sześciu Miast powstałego w 1346 r. Związek ów, dbający o gospodarczy rozwój wchodzących w jego skład miejscowości (także Budziszyna, Kamienicy, Lubińca i Żytawy), był najdłużej działającym związkiem miast w Europie Środkowej, gdyż został rozwiązany dopiero w 1815 r.

Złoty wiek

Emil Mendyk z wielką swadą opowiadał m.in. o poszczególnych nazwach miejscowości górnołużyckich, o nieustannie zmieniającej się przynależności politycznej tego terenu, bardzo bliskich kontaktach Górnych Łużyc z Piastami (np. trzecią żoną Bolesława Chrobrego została Emnilda, córka Dobromira, księcia górnołużyckiego), o ogromnej roli Via Regia dla rozwoju miast górnołużyckich czy „złotym wieku” tego terenu, gdy twórczością rzeźbiarską zachwycał słynny Wendel Roskopf, Jakub Böhme pisał swoje największe dzieła mistyczne, a Caspar Schenckfeld rozwijał medyczną wiedzę, którą spożytkował m.in. na opisanie cieplickiego zdroju.

Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Następne spotkanie już za miesiąc, ogłoszeń należy szukać na stronach i profilu Facebook Muzeum Karkonoskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
2
18%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
260
Tak
40%
Nie
49%
Koncerty to nie moja "bajka"
12%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
10 pytań do...
Śpiewam, jak nikt nie słyszy
 
112
Najazd policji na fabrykę narkotyków!
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
 
Aktualności
Zlot samochodowy w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group