Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Szklarska Poręba: Plany inwestycyjne pod Szrenicą

Sobota, 28 maja 2022, 10:53
Aktualizacja: 11:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Spółka Sudety Lift poinformowała na konferencji prasowej o swoich planach inwestycyjnych w Szklarskiej Porębie. Chodzi o wymianę pierwszej sekcji kolejki linowej na Szrenicę, dwukrotne poszerzenie nartostrady „Puchatek” oraz wytyczenie nowej nartostrady „Puchatek Bis”. Była też mowa o wymianie drugiej sekcji kolejki linowej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 40 mln zł.
Te inwestycje są niezbędne, bo obserwujemy napływ turystów, którzy częściej się uczą, niż jeżdżą na nartach. Przy rozbudowie bazy turystycznej, hoteli - musimy za tym nadążyć i mam nadzieję, że ten proces przebiegnie sprawnie. Planujemy - jak wszystko pójdzie dobrze - wycinkę drzew pod nartostradę w przyszłym roku - powiedział Paweł Gogolewski, dyrektor spółki Sudety Lift.

Obecnie istniejącą dwuosobową kolej linową ma zastąpić trzykrotnie szybsza, wyprzęgana, czteroosobowa kanapa. Na tym etapie prace mają dotyczyć pierwszej sekcji kolei, która w całości przebiega przez teren w administracji Lasów Państwowych. Inwestor nie wyklucza w dalszej perspektywie wymiany także drugiej sekcji położonej w Karkonoskim Parku Narodowym. Obecnie czas przejazdu nowym wyciągiem ma się skrócić z 15 do 4 minut.

Rozwój infrastruktury narciarskiej w kompleksie obejmie także poszerzenie nartostrady „Puchatek” w dolnej części z obecnych 40 metrów do około 70 metrów. Jak mówił P. Gogolewski, umożliwi to wygodny i łatwy zjazd. Przewidziano również trasę „Puchatek Bis”, który ma rozładować ruch na dwie osobne nartostrady.

Przedstawiciel spółki podkreślał, że inwestycja choć nie dotyczy bezpośrednio parku narodowego, to jest jego otulina i obszar Matura 2000. Procedury są czasochłonne, a oczekiwanie na decyzję środowiskową może potrwać do jesieni. Następnie spółka będzie mogła pozyskać tereny od nadleśnictwa, rozpocząć wycinkę.

Inwestor zapewnia, że finansowo jest gotowy do działania i gdy tylko formalności zostaną spełnione, rozpocznie się inwestycja. Miasto również liczy, że uda się ją przeprowadzić.

Inwestycje związane z obsługą ruchu turystycznego są bardzo ważne. Od samego początku potraktowaliśmy ten temat bardzo poważnie - udało nam się szybko dokonać zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przygotowaliśmy również zmianę organizacji ruchu, robimy remonty sąsiednich ulic i budowę dużego parkingu ok. 300 metrów od wyciągu - powiedział Zbigniew Misiuk, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby.

O sprawę zapytaliśmy również dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego.

Uzgadniając plan zagospodarowania przestrzennego, pozytywnie odnieśliśmy się do generalnej idei budowy tej inwestycji, natomiast zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Są pewne elementy związane z oceną oddziaływania na środowisko, analizujemy to i w tym tygodniu wydamy swoją opinię dla Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - powiedział Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Leszek Kosiorowski w zarządzie Worldlopped

Jutro zlot motocykli

Czytaj również

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Książnica do remontu – będą ograniczenia

Przebudowa jazu

Pożar auta

Dwie nastolatki pomazały ściany

Zasłużeni krwiodawcy

Jest na kanalizację

Zaostrza się spór o ceny ścieków

Nietrzeźwi rowerzyści