Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Region: Odznaczenia dla opozycjonistów

Niedziela, 13 czerwca 2021, 6:00
Autor: WAC
Fot. IPN
W ostatni czwartek (10.06) w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się uroczystość udekorowania Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych opozycjonistów z okresu PRL. Odznaczenia 17 osobom z Bolesławca, Jeleniej Góry, Lubania i Kowar wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W gronie odznaczonych znalazł się między innymi przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Eugeniusz Kleśta.

Gości uroczystości powitał gospodarz miejsca – starosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak. W dalszej części prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał wydarzenia sprzed 40 lat i rolę pracowników bolesławieckich zakładów w tworzeniu niezależnych od komunistycznej władzy związków zawodowych.

Solidarność to był ruch bez przemocy, bez nienawiści – mówił Jarosław Szarek. - Jego symbolem jest ks. Jerzy Popiełuszko. W Warszawie, w świątyni, w której posługiwał na Żoliborzu jest marmurowa tablica od was, ludzi „Solidarności” z Bolesławca. Powieszona tam w 1985 r. po zamordowaniu kapłana. To wasze świadectwo solidarności z księdzem Jerzym Popiełuszką. Zło dobrem zwyciężaj. Jaka jest siła tego dobra, wy pokazaliście, pokazała „Solidarność”.

Ważnymi akcentami uroczystości było również odczytanie przez dyrektora jego biura, listu senatora Krzysztofa Mroza z podziękowaniami za uhonorowanie działaczy związkowych. Podobne podziękowania zawierało też wystąpienie przewodniczącego Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Franciszka Kopcia.

W gronie odznaczonych znaleźli się: Anna Borek (odznaczona została w domu), Antonina Zenona Dutkowska, Jan Filipek, Józef Gołębiowski, Roman Adam Janikowski, Eugeniusz Kleśta, Franciszek Kozdra, Marek Krakowiak, Walenty Krzysiek, Jerzy Popioł, Zbigniew Razik, Zbigniew Sałapa, Bogusław Stecko, Lucjan Złotkowski oraz pośmiertnie: Mieczysław Karol i Kazimierz Majewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie PiS zakłócone

Spotkanie ws. współpracy

Zderzenie czterech samochodów

Czytaj również

Kolizja na skrzyżowaniu

Dla chętnych esport

Rondo do końca wakacji  

Śmietnik to nie toaleta

Zniszczenia na szlakach

Rządy PO w praktyce

Dla turystów w Dąbrowicy

Skok w blok wystartował

Żywioł spustoszył gminę