Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 grudnia
im. Krystyny, Sabiny

Powiat: Niezwykły koncert

Piątek, 8 października 2021, 12:35
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Do Siedlęcina przyjechał chór z kościoła św. Wacława w Pasekách nad Jizerou. W niezwykłej atmosferze Wieży Książęcej, gdzie na ścianach znajdują się malowidła przedstawiające legendę o sir Lancelocie a także wizerunek świętego Krzysztofa zaprezentowano utwory kompozytorów napisane od XV do XX wieku.

Zaprezentowane utwory przenosiły słuchaczy w dawne czasy, a przy odrobinie skupienia odczuwali oni nie tylko piękno słyszanych głosów, ale także to coś, co przenosiło ich w minione stulecia.

Gospodarz spotkania wójt Gminy Jeżów Sudecki Edward Dudek w swoim wystąpieniu odniósł się do prezentowanych utworów jak i samego projektu. Przypomniał, że chór św. Wacława w zeszłym roku obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Przybliżył także samą działalność tego zespołu, w którym znajduje się kilku uznanych solistów.

Wspomniał także, że Paseky nad Jizerou to mała miejscowość, która w literaturze jest określana jako kraina zapomnianych patriotów. Przedstawił sylwetkę poprzedniego dyrygenta chóru Josefa Waldmanna, który niemal całe swoje życie zawodowe związał z tym zespołem. Obecnie chórem dyryguje Pavel Jakubik. Jest to człowiek wielkiej charyzmy, dzięki któremu chór wciąż jest oceniany jako zespół niosący w swoich utworach piękno zawarte w nutach dawnych kompozytorów, piękno które wciąż wywiera niezapomniane wrażenia na słuchaczach.

Nie było to pierwsze spotkanie z przedstawicielami gminy partnerskiej Paseky nad Jizerou. We wrześniu tego roku miało miejsce spotkanie seniorów gmin partnerskich, które zorganizowano w Dziwiszowie.

Koncert w Siedlęcinie był częścią projektu „Muzyka i Śpiew w gminach partnerskich” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mikołaj w autobusie MZK

Premiera już w niedzielę

Wspomnienia jazzowe pamięci Andrzeja Patlewicza

Czytaj również

Oddolna inicjatywa dla niepełnosprawnych

Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Ciastka dla obrońców granicy

Medycy wrócili z Tanzanii

Jubileusz Złotych Nutek

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

Lekcja historii

Jarmark Mikołajowy na Zabobrzu