Piątek, 10 maja
Imieniny: Antoniny, Izydora
Czytających: 6469
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mroźny początek XX wieku

Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:53
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Mroźny początek XX wieku
Fot. archiwum
Wszystkim, których tegoroczne mrozy i śniegi zaskoczyły, chcieliśmy przypomnieć, że chłodne pory roku zdarzały się także w latach poprzednich. I to nie tylko przy okazji zimy z przełomu lat 1979/80, do dziś noszącej zaszczytny tytuł „Zimy stulecia”.

Za niemieckich czasów śniegiem też potrafiło sypnąć. Najbardziej srogie zimy zdarzały się na początku XX wieku. Ponieważ nasza kraina była wówczas mniej ucywilizowana, syberyjskie mrozy aż takiego paraliżu nie wprowadzały.

Węgiel był powszechnie dostępny, a w mieszkaniach stały zabytkowe dziś już piece kaflowe. Ludzie raczej nie dbali o czystość środowiska, tylko o to, aby się ogrzać. A że centralnego ogrzewania nie było, nie trafiały się też – co logiczne – jego awarie. Skoro było zimno, dymy z kominów zaścielały niebo, ale mieszkańcy nie narzekali na chłód w pokojach.

Powszechny dostęp do prądu elektrycznego był kwestią przyszłości, więc nie ogłaszano wówczas dwudziestego pierwszego stopnia zasilania. To – jak się zapewne pamięta – w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było zakamuflowanym określeniem możliwości wyłączenia napięcia w każdej chwili.

Za to kłopotem zimą dla mieszkańców dawnej Jeleniej Góry mógł być gaz. To właśnie on stanowił główne źródło światła w wielu kamienicach, a płynął z gazowni, w której dziś mieści się dyspozytornia zakładów energetycznych.
Jednak nawet z przerwy w dostawie gazu tragedii nie robiono, bo każdy zapobiegliwy jeleniogórzanin miał pod ręką lampę naftową i odpowieni zapas paliwa.

Tak oto zima okazywała się dla naszych poprzedników głównie źródłem radości. Ślizgano się na lodowiskach. Turyści, mimo niesprzyjających warunków, udawali się w wysokie góry. I choć wówczas nie było ani telefonów komórkowych, ani ratowników górskich w formacjach profesjonalnych, wypadki zdarzały się rzadko. Pewnie zdyscyplinowanym Niemcom na myśl nie przyszło, że można zejść ze znanego szlaku.

Z zimy cieszyli się także jeleniogórscy tramwajarze. To właśnie z powodu śnieżnej pory w roku 1914 przedłużono linię tramwajową do Ober Giersdorf, czyli Podgórzyna Górnego.

Zimą doczepiano do tramwaju dodatkowy wózek, do którego amatorzy nart mogli załadować swoje deski. Jak wynika z relacji kronikarskich, obydwa pojazdy w szczycie sezonu były bardzo zatłoczone.

Zresztą w Hirschberger Talbahn zimy się nie bano. Nawet kiedy nie spadł jeszcze żaden płatek śniegu, tramwajarze pokazywali solidne pługi do walki z zaspami na torach. I zima też się nie bała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
9
Puzyńska Katarzyna
44%
Twardoch Szczepan
44%
Żulczyk Jakub
11%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group