Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 11687
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Przestrzeń magazynowa – jak wygląda idealna działka pod magazyn?

Czwartek, 9 maja 2024, 20:30
Aktualizacja: 23:31
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Przestrzeń magazynowa – jak wygląda idealna działka pod magazyn?
Fot. ts
Infrastruktura magazynowa to niezbędny element każdego biznesu, który wymaga zapewnienia odpowiedniego miejsca do składowania towarów. Branże przemysłowe i handlowe – w tym szczególnie zajmujące się eksportem i importem - nie mogą się obyć bez odpowiedniej hali magazynowej. Jakie cechy powinna spełniać idealna działka pod magazyn? O czym należy pamiętać podczas wyboru odpowiedniej lokalizacji? – tego dowiesz się z lektury artykułu.

Infrastruktura magazynowa a zapis w planie zagospodarowania przestrzennego
Jak każda nieruchomość - działka pod magazyn powinna posiadać odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który opracowuje gmina dla swojego obszaru. W praktyce wiele samorządów takiego dokumentu planistycznego nie posiada. To jednak nie zamyka drogi do inwestycji - w takim przypadku należy wystąpić o warunki zabudowy do urzędu miasta lub gminy. Wypis i wyrys z planu lub warunki zabudowy narzucają obowiązek pewnych rozwiązań architektonicznych, o czym warto wiedzieć przed zakupem działki. Aby uzyskać taki dokument, nie trzeba być właścicielem nieruchomości, wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do urzędu.

Działka pod magazyn: lokalizacja przy szlakach komunikacyjnych
Infrastruktura magazynowa powinna posiadać dobre połączenia komunikacyjne. Usytuowanie nieruchomości przy strategicznych szlakach – drogi krajowe, autostrady, ale też obwodnice miast - usprawni transport oraz ograniczy potrzebę poruszania się po drogach lokalnych, które nierzadko wykluczają ruch samochodów ciężarowych. Bliskość lotnisk, portów, ale też kolejowych punktów ładunkowych – to również bardzo atrakcyjna lokalizacja – zwłaszcza dla eksportu i importu towarów.

Wielkość i kształt nieruchomości przeznaczonej na cele magazynowe
Powierzchnia nieruchomości oraz jej wymiary to kolejna kwestia, która powinna zaprzątać myśli przyszłego inwestora. Działka to nie tylko sama przestrzeń magazynowa, ale także strefy rozładunku i załadunku, drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe (dla floty zapewniającej transport i dla samochodów należących do pracowników magazynu i kierowców). Nie należy też zapominać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od granicy sąsiadujących działek. Korzystnym posunięciem będzie wybór działki pod magazyn, która posiada potencjał dalszej rozbudowy. Tym sposobem wraz z rozwojem działalności gospodarczej miejsce dla nowej hali będzie już zapewnione.

Idealna działka pod magazyn powinna posiadać odpowiednią infrastrukturę – tj. dojazd w postaci utwardzonej drogi oraz odpowiednie uzbrojenie terenu, a w przypadku jego braku bliskość punktów przyłączeniowych do sieci. Informacje na ten temat można uzyskać z kopii mapy zasadniczej, która jest wydawana na wniosek zainteresowanego w wydziale geodezji miejscowego starostwa.

Działka pod magazyn: odpowiednia rzeźba i podłoże
Rzeźba terenu
Podczas oględzin nieruchomości należy zwrócić uwagę na rzeźbę terenu oraz jakość podłoża. Wszelkiego rodzaju nierówności będą wymagały prac ziemnych, aby odpowiednio przygotować teren pod budowę hali magazynowej i parkingu. Niwelacja nierówności wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji wynikającymi z zaangażowania ciężkiego sprzętu.

Właściwości gruntów
Ważna jest również jakość podłoża – tereny słabonośne mogą spowodować konieczność zainwestowania niemałych kwot w wykonanie odpowiednio mocnych i solidnych fundamentów (zwłaszcza w przypadku planowanych żelbetowych konstrukcji). Innym zagrożeniem dla budowy hali magazynowej jest poziom wód gruntowych, które mogą powodować osłabienie ziemi pod fundamentami. Ich poziom może zmieniać się sezonowo na skutek opadów atmosferycznych czy też zmian w poziomie lustra wody w okolicznych rzekach i zbiornikach.
Jeżeli masz wątpliwości co do jakości podłoża, to warto przed zakupem nieruchomości wykonać odpowiednie badania geotechniczne. Co prawda wiążą się one z dodatkowymi nakładami finansowymi, ale uchronią Cię przed ryzykiem – metaforycznie i dosłownie – utopieniem pieniędzy w błoto.

Pamiętaj! Przed zakupem dokonaj oględzin nieruchomości – jej rzeźba terenu i rodzaj podłoża mogą stanowić dużą przeszkodę w budowie hali magazynowej.
Idealna przestrzeń magazynowa – istnieje! Natomiast jej poszukiwania wymagają odpowiedniego zaangażowania i czasu. Dopiero w oparciu o wiarygodne informacje można dokonać oceny zdatności nieruchomości dla własnych potrzeb. Dowiedz się więcej na: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/powierzchnia-magazynowa-w-polsce

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
448
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group