Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Powiat: Komunikacja karkonoska pod lupą

Piątek, 13 maja 2022, 16:14
Autor: WAC
Fot. WAC
Zakończyła się trwająca trzy miesiące kontrola jaką w Starostwie Karkonoskim przeprowadziły Regionalna Izba Obrachunkowa i Najwyższa Izba Kontroli. Czynności sprawdzające dotyczyły funkcjonowania Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej.

Kontrola NIK i RIO była związana z doniesieniem jakie złożyła do prokuratury grupa przewoźników niezadowolonych ze sposobu w jaki przeprowadzono wybór przedsiębiorstwa PKS Tour Jelenia Góra jako przewoźnika obsługującego linie Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej. Zarzucili oni urzędnikom ze starostwa, że procedura odbyła się bez publicznego przetargu. Przedsiębiorcom nie podobało się też to, że PKS Tour mimo że jest przedsiębiorstwem prywatnym, to przy realizacji przewozów komunikacji powiatowej otrzymuje dopłaty do każdego wozokilometra. Ich zdaniem dzięki temu posiada uprzywilejowaną pozycję na rynku przewozów lokalnych. Sprawa początkowo trafiła do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, ale żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości co do bezstronności postępowanie zostało ono przeniesione do Lwówka Śl.

W trakcie działań kontrolnych pracownicy Regionalnej Izby Obrachunkowej analizowali zgodność podpisanych przez Starostwo Powiatowe umów z ustawami: o samorządzie powiatowym, transporcie publicznym oraz o zamówieniach publicznych. W tym samym czasie kontrolerzy NIK-u sprawdzali zgodność wydatkowania środków publicznych oraz przepływy pieniężne pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim, a powiatem karkonoskim, a następnie między powiatem, a operatorem PKK.

Kontrola NIK wykazała, że wszystkie działania powiatu w dziedzinie finansów przy organizacji Powiatowej Komunikacji Karkonoskie były przeprowadzone zgodnie z prawem – mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Natomiast RIO w swoim stanowisku wskazała, że wybór operatora i podpisanie z nim umowy odbyły się zgodnie z przepisami. Bardzo się cieszę z tego powodu, bo to raz na zawsze zakończy spekulacje. Ja od samego początku byłem spokojny, bo wiedziałem że pracownicy, którzy zajmowali się złożeniem wniosku o dofinansowanie PKK i przygotowaniem umów zrobili to z należytą starannością.

Powiatowa Komunikacja Karkonoska swoimi liniami obejmuje wszystkie dziewięć gmin leżących na obszarze powiatu karkonoskiego. Między innymi dociera do 30 miejscowości, które do tej pory były wykluczone komunikacyjnie. W 2021 roku z przejazdów autobusami PKK skorzystało około 500 tysięcy osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wstydliwy problem w parku

Klasyki w Jeleniej Górze

Kowarskie Stragany z muzyką i zabawą

Czytaj również

Za nami "Kryształowy Weekend"

Tak nie parkujemy!

Nie było skażenia wody

Pogorzelcom potrzebna pomoc

Prezydent z absolutorium

Kolejne wsparcie finansowe dla KANS

Świętowali strażacy

Zaostrza się spór o ceny ścieków

Święto uczelni z Piotrem Gruszką