Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 17 stycznia
im. Antoniego, Jana

Janowice Wielkie: Brama pałacowa uratowana

Niedziela, 28 listopada 2021, 9:09
Autor: WAC
Fot. DPS Janowice Wielkie
Zakończył się pierwszy etap prac przy remoncie zabytkowej bramy wjazdowej na teren parku przy Domu Pomocy społecznej w Janowicach Wielkich.

Dzięki inwestycji sfinansowanej ze środków własnych DPS oraz Urzędu Gminy w Janowicach Wielkich stan zabytkowej bramy znacznie się poprawił - nie stwarza już zagrożenia dla przechodniów. Nie ma też ryzyka przewrócenia się jej.

Planowane jest jeszcze odtworzenie ozdobnych elementów, tzw. attyki. Brama pozostanie nieprzejezdna – będzie pełnić funkcję dekoracyjną jako część historycznego założenia dworskiego Schaffgotschów.

Dom Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich funkcjonuje w zabytkowych obiektach pałacowo - dworskich wybudowanych w 1608-1609 r. przez Daniela von Schaffgotsch. W latach 1765 - 1945 posiadłość wraz z 10 hektarowym zabytkowym parkiem należała do hrabiowskiej rodziny Stolberg Graf von Wernigerode. Po II wojnie światowej znajdowały się tu biura komunalne. W 1952 r. pałac przekształcono w Dom Pomocy Społecznej dla intelektualnie niepełnosprawnych mężczyzn. Obecnie zamieszkuje w nim 91 osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sypią się mandaty

Sala po remoncie

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Czytaj również

Kowary spłacają długi

Policjanci drogówki sprawdzali stan pojazdów

Na Śnieżce mocno wieje

Miasto się zazieleni

Obwodnica dla Bolesławca

Pomoc w cyfrowym uzależnieniu  

Wnioski o stypendia

Kolejne auta dla policji

Żerom wspiera Michała – będzie koncert!