Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

Jelenia Góra: Baśniowe obrazy Magdaleny Bors w BWA

Czwartek, 10 kwietnia 2014, 8:33
Aktualizacja: 14:57
Autor: Manu
Fot. BM
Biuro Wystaw Artystycznych, dzięki uprzejmości Beaty Cegielskiej i Galleri Image, zorganizowało niecodzienną wystawę, której wernisaż miał miejsce wczorajszego (9 kwietnia, w środę) popołudnia. Mowa o ekspozycji prac Magdaleny Bors „Sztuka domowych obsesji”, na którą składają się dwie serie: „Ojczyzny” i „Siódmy dzień”. Wystawę można oglądać do 5 maja.

Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, jak zawsze przedstawiającą autora podczas wernisażu, przybliżyła postać i twórczość Magdaleny Bors. Główna bohaterka wystawy aktualnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Mimo, iż była nieobecna, powitała wszystkich…z ekranu monitora. – Język polski znam bardzo słabo. To moja największa bariera w porozumieniu się z Polakami – wyjaśniała Magdalena Bors dziękując obecnym za przybycie na jej wystawę.

„Sztuka domowych obsesji” Magdaleny Bors jest drugą wystawą pokazaną w Polsce. Wcześniej prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Prace zostały wykonane w latach 2006-2011 i są podzielone na dwie serie. W pierwszej serii zatytułowanej „Ojczyzny” prace wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia. Druga seria pt. „Siódmy dzień” bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji.

W pracach Magdaleny Bors odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową; sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów, geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria; unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane.

Magdalena Bors urodziła się w Antwerpii w Belgii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Swoje ekspozycje prezentowała w różnych miejscach w Europie i Australii. Jej prace znalazły się na wystawie „Fantazja”, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu 2009. Twórczość Magdaleny Bors omawiana była w książce „New Romantics: Darkness and Light in Australian Art” przez Simona Gregga (wyd. Australian Scholarly Publishing 2011), który analizował powrót do pasji w sztuce oraz powrót do nastroju i wrażenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na pamiątkę d. cmentarza

Modernizacja oczyszczalni zagrożona?

Silesia Sonans poleca (8)  

Czytaj również

Straż miejska złamała prawo?

Silesia Sonans poleca (9)  

Wystawa rzeźby Romualda Dudy

Zaproszenie na swing party

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

Kolejny poranek w Muflonie

Rozpoczął się proces

Tak nie wolno parkować!

Karolina Czarnecka na otwarcie Pestki