Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

Region Jeleniogórski: Żyła złota dla Australijczyka

Poniedziałek, 4 lutego 2008, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: TEJO
Krążące nad kamieniołomami helikoptery wzbudzają zainteresowanie mieszkańców Wojcieszowa i okolic. Okazuje się, że loty to część badań, które mają określić, czy warto stamtąd wydobywać rudy złota, srebra i arsenu.

Opłacalność procederu sprawdza spółka Lepko Geologia i Ochrona Środowiska, w której 80 procent udziałów ma australijska firma Northen Mining Limited. To ona zamierza wydobywać złoto w okolicach Wojcieszowa.

Nie jest to nowość, bo złotonośne pokłady tej części przedgórza Sudetów znane są od dawna. W Radzimowicach do 1925 roku działała kopalnia na zboczu Żeleźniaka. Miała opinię jednej z najgłębszych i najbardziej niebezpiecznych.

Teraz pomysł wraca. Do kwietnia w pobliżu Wojcieszowa mają rozpocząć się wiercenia, jakich w Polsce nie robiono od 30 lat. Dopiero po wykonaniu odwiertów będzie można stwierdzić, czy opłaca się eksploatować żyłę złota. Póki co teren sprawdzany jest przez śmigłowce, na których pokładzie są eksperci z aparatami fotograficznymi. Robią zdjęcia terenu. Pobierają także próbki ze skał.

O żyle złota w Wojcieszowie czytamy w poniedziałkowej Polskiej Gazecie Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

Praca w Toyota Nowakowski Jelenia Góra!

Rozpoczął się proces

Czytaj również

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Tak się ptaków nie dokarmia

Dzień Tuńczyka

Straż miejska złamała prawo?

Kasyno zlikwidowane

Tak nie wolno parkować!

Jest już jaśniej

Na Dzień Flagi

Na pamiątkę d. cmentarza