Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Jelenia Góra: Znów wyłudzenie „na policjanta”

Środa, 25 maja 2022, 12:19
Aktualizacja: 12:21
Autor: 112
Fot. Archiwum
Oszust wyłudził ponad 70 tysięcy złotych od 74-letniej jeleniogórzanki, podając się za policjanta.

24 maja policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza Policji. Mężczyzna wprowadził w błąd 74-letnią jeleniogórzankę i w ten sposób wyłudził od niej pieniądze i kosztowności. W trakcie rozmowy poinformował ją, że prowadzona jest akcja przeciwko grupie przestępczej, która chce ukraść jej majątek i aby go uchronić powinna go im przekazać celem zdeponowania i zabezpieczenia w prokuraturze. W związku z tymi informacjami, kobieta wyrzuciła przez okno pieniądze i złotą biżuterię.

Pamiętajmy! Policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod 112 – jest to numer alarmowy i nie trzeba nawet mieć pieniędzy na koncie, jeżeli mamy telefon „na kartę”. Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym – przypomina podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uciekinier w… szałasie

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Skromne finansowanie – skromny Festiwal Teatrów Ulicznych

Czytaj również

Ścieki w Kamiennej

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Interwencja w Barcinku

Śmiertelny wypadek

Pobierowo – atrakcje miejscowości i okolic

Kasprowicza w remoncie

Prezydent z absolutorium

Festyn parafialny u Pijarów

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium