Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10633
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Znaki i urządzenia BRD – klucz do bezpieczeństwa na drodze!

Piątek, 20 października 2023, 15:35
Aktualizacja: 17:37
Autor: ts
Polska: Znaki i urządzenia BRD – klucz do bezpieczeństwa na drodze!
Fot. ts
Jak znaki drogowe i inne urządzenia BRD chronią kierowców i pieszych? Przeczytaj i dowiedz się więcej o bezpieczeństwie na polskich drogach!

Bezpieczeństwo kierowców i pieszych priorytetem — znaki drogowe i urządzenia BRD jako niezbędniki!
Oznakowanie przestrzeni drogowej będzie decydować o tym, jak odbiorą ją użytkownicy. Nie da się ukryć zależności, która pokazuje wyraźnie, że im prościej jest się poruszać po pewnej przestrzeni, tym chętniej jest ona uczęszczana. I nie chodzi tutaj wyłącznie o sklepy czy galerie handlowe, ale też drogi i całą infrastrukturę. Znaki drogowe umieszczane w odpowiednich miejscach i rzetelnie informujące o tym, jak zachować się w konkretnym miejscu, znacznie ułatwiają poruszanie się kierowcom samochodów, jak i rowerzystom czy pieszym. Bardzo często stawką jest nie tylko płynność ruchu, ale również zdrowie i życie ludzi. Dodatkowym atutem przestrzeni drogowej będzie świadome wykorzystanie urządzeń BRD. Sprawdź, jak można wykorzystać urządzenia BRD i znaki, by żyło nam się lepiej!

Znaki drogowe — co robić, aby były lepiej respektowane?
Specjaliści dowiedli, że znaki nakazu i zakazu działają na ludzi negatywnie. Choć wiadomo, że w przestrzeni drogowej są one bardzo potrzebne, można je nieco załagodzić, stosując dodatkowo znaki uzupełniające. Są to informacje, które mówią o zasadności ograniczenia prędkości czy innych zakazów. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ ludzie z reguły są nieprzychylnie nastawieni do tego, że im się coś zakazuje lub w jakiś sposób się ich ogranicza, nawet na drodze.

Znaki uzupełniające skutecznie działają na wyobraźnię. Dają czas na zastanowienie się, na przemyślenie tego, z jakimi konsekwencjami przyjdzie się mierzyć, kiedy kierowca lub inny uczestnik ruchu drogowego nie zastosuje się do konkretnego znaku. Z pewnością perspektywa spędzenia kilku lat w więzieniu za spowodowanie sporej szkody na zdrowiu innego człowieka lub odholowanie samochodu z miejsca, w którym nie można parkować, skutecznie odwiodą od jawnego ignorowania znaków!

Do czego służą urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego?
Na drogach, poza znakami, bardzo często stosuje się dodatkowo urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w skrócie BRD. Zazwyczaj służą one do:
• zabezpieczania ruchu (pieszych i pojazdów),
• optycznego prowadzenia ruchu,
• wskazywania pikietażu drogi,
• informowania i ostrzegania kierujących pojazdami,
• prowadzenia nadzory nad ruchem drogowym,
• oznaczania obiektów skrajni drogi,
• zamykania dróg dla ruchu.

Rodzaje urządzeń i ich zadania
Wśród urządzeń BRD możemy wyróżnić urządzenia, których zadaniem jest wskazywanie przebiegu drogi. Konkretne przykłady to:
• słupki przeszkodowe i tablice kierujące — informują kierowców o przeszkodach zlokalizowanych na jezdni,
• słupki prowadzące i słupki krawędziowe — świetnie sprawdzają się głównie po zmierzchu oraz w warunkach ograniczonej widoczności,
• tablice rozdzielające — pokazują, w którym miejscu rozdzielają się kierunki ruchu,
• tablice prowadzące — uprzedzają o zakręcie, ustawione są na niebezpiecznych łukach bądź skrzyżowaniach typu “T”.

Separatory parkingowe i odbojnice to kolejne z urządzeń BRD, które są bardzo przydatne na drodze. Zazwyczaj wykorzystuje się je na parkingach i w garażach, możemy je spotkać także w galeriach handlowych. Odbojnice wyznaczają linię zatrzymania się, ale z drugiej strony są też barierą fizyczną — nie pozwolą kierowcy poprowadzić dalej samochodu, ponieważ koła odbiją się od gumowego urządzenia. W ten sposób każdy wie, że musi się zatrzymać. Jest to rewelacyjny sposób na uniknięcie zniszczeń i kolizji. Blokady parkingowe to równie przydatne urządzenia — można dzięki nim skutecznie zabezpieczyć własne miejsce parkingowe przed niepożądanymi pojazdami!

Zapory, balustrady czy ogrodzenia to kolejny typy urządzeń BRD. Te jednak dbają o bezpieczeństwo nie tyle kierowców, co pieszych. Przede wszystkim chronią pieszych przed przechodzeniem w niedozwolonych miejscach. Uniemożliwiają wchodzenie na chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Jeśli w danym miejscu bardzo ważne jest ograniczenie prędkości osób za kierownicą samochodu, stosuje się zwykle radarowe wyświetlacze prędkości oraz solidne progi zwalniające.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
460
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group