Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 16 stycznia
im. Waldemara, Włodzimierza

Jelenia Góra: Zmiana zasad odwiedzin w jeleniogórskim szpitalu

Czwartek, 11 listopada 2021, 18:18
Autor: WCSKJ
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej mówił o sytuacji szpitala podczas czwartej fali pandemii i zasadach odwiedzin pacjentów.

Czwarta fala pandemii COVID-19 w kraju nabiera zdecydowanego przyśpieszenia. Ryzyko zakażenia wirusem jest coraz większe, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów hospitalizowanych w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, konieczne jest utrzymanie ograniczeń związanych z odwiedzinami chorych. Ponadto placówka apeluje do mieszkańców o szczepienia przeciwko koronawirusowi, które skutecznie bronią przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią.

Każdego dnia w całym kraju obserwowane są znaczące wzrosty infekcji COVID-19. Zakażeń przybywa także w województwie dolnośląskim, dlatego w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiczną konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad odwiedzin pacjentów w szpitalach. Wprowadzane w obliczu pandemii ograniczenia odwiedzin są ważnym elementem walki z COVID-19. W ten sposób bowiem zapobiega się rozprzestrzenianiu wirusa i nie naraża osób chorych, osłabionych, po zabiegach czy operacjach, na ewentualne ryzyko zarażenia. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, w związku z czwartą falą pandemii, przypomina o obowiązujących w placówce zasadach odwiedzin. Wizyty u pacjentów są zawieszone do odwołania zgodnie z postanowieniem Wojewody Dolnośląskiego.

W trosce o zdrowie Pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu i zapewnienie im bezpiecznych warunków leczenia, konieczne jest dalsze wstrzymanie odwiedzin Pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna sytuacja dla Pacjentów i ich bliskich, jednak ze względu na obecną, coraz poważniejszą, sytuację epidemiczną, musimy utrzymać ograniczenie odwiedzin. Ponadto zawieszenie odwiedzin jest także istotne z uwagi na zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziałów szpitalnych, aby mogły przyjmować i leczyć chorych – mówi lek. med. Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i dodaje: – W sytuacjach wyjątkowych, takich jak pożegnanie, kierując się potrzebą zapewnienia Pacjentom chorym terminalnie i ich rodzinom osobistego kontaktu, możliwe są wizyty w czasie ustalonym z lekarzem prowadzącym.

Ze względów bezpieczeństwa wprowadzone będą także pewne ograniczenia w poruszaniu się po szpitalu. Części ogólne, jak np. laboratorium, teren apteki czy pracownie diagnostyki obrazowej, będą dostępne dla potrzebujących Pacjentów, natomiast dalsze strefy szpitala będą odgrodzone i nie będzie możliwości przebywania w nich osób postronnych. Ponadto placówka będzie przestrzegała obowiązku noszenia maseczek ochronnych i zachowania dystansu. Zgodnie z decyzją Wojewody Dolnośląskiego w WCSKJ obecnie funkcjonuje 16 łóżek dla chorych na COVID-19. W najbliższym czasie liczba łóżek może zostać zwiększona. Dla przypomnienia – podczas trzeciej fali pandemii, w jej szczytowym momencie szpital dysponował 108 łóżkami dla Pacjentów z COVID-19.

Zasady odwiedzin pacjentów:

W szczególnych sytuacjach odwiedziny Pacjentów jeleniogórskiej placówki są możliwe za zgodą kierownika oddziału lub upoważnionego przez niego lekarza. Szpital opracował specjalne zasady, które pozwolą przygotować się do spotkania i zrealizować je w ścisłym reżimie sanitarnym. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa hospitalizowanym, osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji. Po wejściu do szpitala konieczna jest dezynfekcja rąk i założenie maseczki zasłaniającej usta i nos, a także pozostawienie okrycia wierzchniego w szatni. Po wejściu do sali pacjenta należy ponownie zdezynfekować ręce. Pacjenta może odwiedzić w jednym czasie tylko 1 osoba. Po zakończeniu odwiedzin personel sprzątający dezynfekuje i sprząta salę. Szczegółowe zasady odwiedzin opisane są na stronie internetowej WCSKJ. W jeleniogórskim szpitalu cały czas bliscy pacjentów mogą telefonicznie kontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać niezbędne informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta. Ponadto od samego początku pandemii, rodziny mogą przekazywać Pacjentom paczki z niezbędnymi rzeczami osobistymi. Konieczne jest zapakowanie paczki oraz podpisanie jej imieniem, nazwiskiem oraz nazwą oddziału w którym przebywa Pacjent. Warto jednak pamiętać, aby artykuły i rzeczy osobiste ograniczyć do tych najpotrzebniejszych.

Medycy apelują o szczepienia:

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej zwraca także szczególną uwagę na konieczność szczepień przeciwko COVID-19. W obecnej sytuacji, nie ma innego antidotum na trwającą pandemię, jak przyjęcie szczepionki. Wirus atakuje rozlegle organizm i prowadzi do najpoważniejszych konsekwencji. Po chorobie mogą wystąpić także długoterminowe powikłania zdrowotne. Przyjęcie szczepionki pozwala na ochronę przed zakażeniem, ale przede wszystkim w skuteczny i sprawdzony sposób broni przed ostrym przebiegiem choroby, hospitalizacją i śmiercią.

Obecna, czwarta fala pandemii, dotyka dziś przede wszystkim osób niezaszczepionych, którzy zgłaszają się już z ciężkimi objawami choroby. To nie tylko seniorzy lub osoby z chorobami przewlekłymi, ale także coraz młodsi ludzie w sile wieku. Ich organizm jest rozlegle atakowany przez wirusa. To znak, by każdy z najwyższą powagą traktował zagrożenie COVID-19 i rozważył przyjęcie skutecznej szczepionki, o co – jako medycy – apelujemy. Każda osoba rezygnująca ze szczepień opóźnia zażegnanie pandemii – mówił lek. med. Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

W obliczu coraz większej liczby zakażonych i rozprzestrzeniającego się wirusa, który dotyka kilka pokoleń domowników, kluczowe jest aby przyjąć szczepionkę jak najszybciej. Należy pamiętać, że zaszczepienie chroni nie tylko nas, ale także naszych bliskich – tylko w ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ogromna podwyżka dla prezydenta. Radni KO nie pozwolili na dyskusję

Orszak przeszedł ulicami Jeleniej Góry

Sypią się mandaty

Czytaj również

Bolid na niebie  

Protest w obronie TVN

63 lata Karkonoskiego Parku Narodowego

Budżet Jeleniej Góry przegłosowany

Posprzątał, ale byle jak

Ile teraz zarobi prezydent, ile radni?

Anielska wystawa

Zniszczony billboard budzący kontrowersje

Ceny gazu dobijają przedsiębiorców