Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11296
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Złota rocznica „trójki” i „dwunastki”

Piątek, 22 października 2010, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 23 października 2010, 7:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Złota rocznica „trójki” i „dwunastki”
Fot. TEJO
Pięćdziesiąt lat minęło od utworzenia Szkoły Podstawowej nr 12 im. II Armii Wojska Polskiego, która po reformie oświaty kontynuuje misję edukacyjną jako Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Wzniosłym i wzruszającym chwilom obchodów jubileuszu towarzyszyły wesołe występy zarówno nauczycieli jak i uczniów placówki.

Uroczystości zostały zainaugurowane już wczoraj mszą świętą celebrowaną w kościele św. św. Erazma i Pankracego w intencji nauczycieli, uczniów, absolwentów i pracowników szkoły. Z kolei dziś w siedzibie placówki przy ulicy Grunwaldzkiej miała miejsce uroczystość jubileuszowa połączona z przyznaniem szkole tytułu Zasłużony dla Jeleniej Góry. Całość przebiegła pod hasłem, cytatem z dzieł Taduesza Kotarbińskiego: Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.

Marek Przeorski, dyrektor Gimnazjum nr 3, przywitał gości święta: wicemarszałka dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, prezydenta Marka Obrębalskiego, zastępców przewodniczącego rady: Józefa Zabrzańskiego i Józefa Sarzyńskiego, księdza dziekana Bogdana Żygadło, radnych, nauczycieli byłych i obecnych, dawnych dyrektorów, oraz liczne grono absolwentów.

Marek Obrębalski, składając jubileuszowe gratulacje, zauważył, że przez minione 50 lat „dwunastka”, a potem „trójka” to miejsce, bez którego oświatowa mapa miasta byłaby znacznie uboższa. Dodał też, że minione pół wieku znaczone było licznymi sukcesami, nie tylko sportowymi, a placówka przysłużyła się do wychowania wielu zacnych i światłych mieszkańców miasta. Prezydent wręczył w prezencie czek na pięć tysięcy złotych.

– Dołączam się do życzeń pana prezydenta – powiedział Jerzy Łużniak, który odczytał list posła Marcina Zawiły. Ten nie mógł przybyć dziś osobiście ze względu na spiętrzone obowiązki w Sejmie. Parlamentarzysta gratulował jubileuszu i życzył jak najlepszej przyszłości zarówno dla całej społeczności szkoły.

Statuetkę Zasłużonego dla Jeleniej Góry przyznanej szkole przez radę miasta dyrektor Marek Przeorski odebrał z rąk zastępcy przewodniczącego rady Józefa Sarzyńskiego. Były też przemówienia związkowców z nauczycielskiej „Solidarności” oraz ZNP. W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Szkole życzenia złożył szef miejscowego oddziału Jerzy Pleskot.

W ciekawie ułożonej części artystycznej w konwencji parodii programu „Sekrety XX wieku” zaprezentowano historię placówki. W rolę Bogusława Wołoszańskiego wcielił się miejscowy wuefista Andrzej Szymański. Obejrzano także fragment archiwalnego filmu z otwarcia siedziby szkoły przy ulicy Grunwaldzkiej. Wydarzenie to miało miejsce w styczniu 1966 roku. Wcześniej placówka mieściła się w obecnej „Handlówce” przy ulicy 1 Maja, gdzie zaczęła swoją działalność. – Dlaczego zbudowano ją przy ulicy Grunwaldzkiej? Na pewno z powodu licznych podchorążych, którzy ochoczo pomagali przy budowie – mówił pół żartem pół serio prowadzący.

Był też pokaz sprawności grupy szkolnych akrobatw oraz multimedialna prezentacja obrazująca najważniejsze osiągnięcia placówki, nazwiska mistrzów, którzy są absolwentami szkoły, tych nieco starszych, jak i tych współczesnych: Dagmary Krzyżyńskiej, Agnieszki Cyl, Jakuba Buziuka, Agnieszki Czyż i wielu innych.

Podczas koncertu życzeń, w którym piosenki wspólnie śpiewali nauczyciele z uczniami, dwoje gimnazjalistów wręczyło związanym ze szkołą gościom spotkania po róży. Na ekranie przewijały się archiwalne fotografie, nazwiska nauczycieli z poszczególnych lat. Przypomniano epizody z historii placówki, w której – oprócz podstawówki – mieściła się przez jakiś czas Szkoła Ćwiczeń i Liceum Pedagogicznym.

Wspominano poprzednich dyrektorów: Wiesława Wtorka, Jerzego Gruszkę, Albina Klupczyńskiego, Adolfa Sypkę, Stanisława Czajewicza, Marię Biernacką, nieżyjącego już Henryka Bilskiego, Lucynę Solarz oraz Tomasza Bałutę. Wiele osób na sali miało w oczach łzy wzruszenia. Uroczystość zwieńczył zabawny pokaz teatrzyku ze współczesną inscenizacją bajek o Śpiącej Królewnie, Królewnie Śnieżce oraz Pinokio z nauczycielami w rolach głównych, a na koniec wspólnie zaśpiewano piosenkę.

Jubileusz 50-lecia szkoły upamiętniono w okolicznościowym wydawnictwie, które można było kupić za dowolną stawkę u sympatycznych gimnazjalistek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
514
Tak
23%
Nie
42%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group