Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

JELENIA GÓRA: Zima zabija bezdomnych

Piątek, 15 lutego 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
Ciepłe lutowe przedpołudnie nad Bobrem. Bezdomni ucinają sobie drzemkę. Mroźna noc może dla nich zakończyć się tragicznie.
Fot. TEJO
Dwóch mężczyzn bez stałego miejsca zamieszkania zmarło w minionych miesiącach w Jeleniej Górze. Powód: wychłodzenie organizmu. Stróże prawa i służby socjalne chcą pomagać ludziom bez adresu. Nie zawsze jest to możliwe.

– Podjęliśmy wzmożone działania prewencyjne i pomocowe oraz wszelkie inne inicjatywy pomocy ludziom bezdomnym – mówi mł. asp. Danuta Razmysłowicz. Do tych działań dołączyli się również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska oraz Służby Ochrony Kolei. Wspólnymi siłami chcą w przyszłości zapobiec kolejnym tragediom: śmierci z powodu wychłodzenia organizmu.

Dlatego mundurowi zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie koczują ludzie bez adresu. Patrolują dworce, kanały ciepłownicze, pustostany i ogródki działkowe. Tam często bezdomni koczują w altanach dogrzewanych własnym sumptem. Nie boją się ryzyka zaprószenia ognia.

Ale bezdomnym czasami trudno jest pomóc, bo nie chcą wsparcia. Schroniska nie przyjmują ludzi po spożyciu alkoholu, a ludzie bez dachu nad głową nadużywają „trunków”. Nie ma możliwości umieszczenia takiej osoby w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, bo nie popełniła przestępstwa. Pozostaje szpital wojewódzki, w którym nie ma odpowiedniego oddziału dla tego typu pacjentów. Stąd skargi wielu jeleniogórzan na uciążliwe sąsiedztwo wulgarnych i pijanych mężczyzn, którzy trafiają na szpitalną izbę przyjęć.

Są także niechcianymi „lokatorami” klatek schodowych. – Nieprzyjemny zapach i strach, że taki osobnik może być niebezpieczny – to najczęstsze skargi mieszkańców kamienic, najczęściej zabobrzańskich wieżowców, które upodobali sobie ludzie bez dachu nad głową.

W Jeleniej Górze w schronisku brata Alberta przebywa około 100 mężczyzn. Dokładna liczba bezdomnych nie jest znana. W najgorszej sytuacji są bezdomne kobiety: nie ma dla nich przytułku. Najbliższy to Dom Samotnej Matki w Pobiednej (075-78-45-688).

O formach pomocy można dowiedzieć się więcej dzwoniąc pod numery telefonu 997, 075 75-20-200 oraz 075- 75 20-818. W Jeleniej Górze działa Schronisko im. Św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn (tel. 075-75-261-22) oraz Dom Brata Alberta w Jeleniej Górze (tel. 075-75-260-12).

Ogłoszenia

Czytaj również

Ogród Japoński otwarty!  

Tak nie wolno parkować!

Nowy projekt CBK

Czytaj również

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

Straż miejska złamała prawo?

Złożyli kwiaty przy pomniku

Badają Górę Ryszarda

Modernizacja oczyszczalni zagrożona?

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Na pamiątkę d. cmentarza

Czterej ranni w wypadku

Wody to nie śmietnik