Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10537
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zbliża się kwalifikacja wojskowa

Czwartek, 8 lutego 2024, 11:53
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zbliża się kwalifikacja wojskowa
Fot. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
Od 1 lutego do mężczyzn zameldowanych w Jeleniej Górze i urodzonych w 2005 roku (rocznik podstawowy) oraz w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (roczniki nieuregulowane), są rozsyłane wezwania do osobistego stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Jest to standardowa procedura, która odbywa się co roku i nie ma nic wspólnego z poborem do wojska. W tym roku zmianie uległa siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej. Kwalifikacja wojskowa odbywać się będzie od 1 marca do 5 kwietnia w Starostwie Powiatowym przy ul. Podchorążych 15.

Osoby wezwane powinny mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument powalający na ustalenie tożsamości, dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych. Jeżeli z ważnych przyczyn osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest zawiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na to stawiennictwo. Wtedy (burmistrz, prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa. Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny regulują, że w przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej.

Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmowa poddaniu się badaniom lekarskim jest też wykroczeniem i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

W przypadku pytań informacji udziela Wydział Obsługi Klienta Urzędu Miasta tel. 75 75 49 873.

Stających do kwalifikacji czeka na początku założenie ewidencji wojskowej oraz podstawowe badania lekarskie. Rozpoczyna się ono zazwyczaj od pomiaru ciśnienia krwi. Następnie kandydat jest ważony i mierzony. W trakcie badania przed komisją wojskową kandydaci proszeni są o rozebranie się do bielizny - lekarze zbadają, czy potencjalny poborowy nie ma wad postawy lub deformacji, mogących wpływać na jego sprawność fizyczną, a także czy nie cierpi na choroby skóry. Lekarze oceniają słuch, drożność nosa oraz wzrok kandydata. Osoba wezwana przed komisję musi także odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia, w szczególności przebytych chorób, metod leczenia lub stylu życia. Częścią kwalifikacji będą badania psychologiczne mające na celu określenie przeciwwskazań do służby wojskowej lub ich brak. Obejmą one m.in. wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów, jeśli dana osoba je przedstawi.

Po zakończeniu badań przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej nadaje osobie jedną z kategorii wojskowych: A, B, D lub E. Kategoria A oznacza zdolność do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.
Kategoria B to czasowa niezdolność do służby wojskowej, obejmująca przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności w ciągu 24 miesięcy.
Kategoria D to niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
Kategoria E to trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

W przypadku, gdy komisja lekarska, po badaniu ogólnym osoby oraz weryfikacji przedstawionej dokumentacji medycznej nie będzie w stanie określić kategorii zdolności, może skierować osobę na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. Poddanie się badaniom lekarskim, badaniom specjalistycznym, obserwacji szpitalnej, a także przedstawienie komisji posiadanej dokumentacji medycznej, jest obowiązkowe

Więcej informacji na temat kwalifikacji wojskowej można znaleźć na stronie: Kwalifikacja wojskowa

Twoja reakcja na artykuł?

11
32%
Cieszy
9
26%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
6%
Smuci
7
21%
Złości
5
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
3
Puzyńska Katarzyna
67%
Twardoch Szczepan
33%
Żulczyk Jakub
0%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group