Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 29 listopada
im. Błażeja, Saturnina

Region: Zatrzymania członków gangu tytoniowego

Czwartek, 21 października 2021, 7:03
Autor: WAC
Fot. prokuratura okręgowa
Kilka dni temu na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Jak ustalono w toku śledztwa, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez Polaków magazyn z suszem tytoniowym. Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak członkowie grup przestępczych, wyposażeni  w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów.

Zatrzymanym, w tym czterem obywatelom Ukrainy, postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 mln zł – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Wobec ośmiu podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. W stosunku do pozostałych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od kilku do 75 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet grożących kar i środków karnych, zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci gotówki, pojazdów oraz innych wartościowych przedmiotów o wartości przekraczającej 1mln zł. Dokonano także przeszukania 31 miejsc na terenie województw: dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podkarpackiego oraz w Niemczech, ujawniając nielegalne wyroby tytoniowe oraz sprzęt służący do ich wytwarzania.
Opisane działania to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz dolnośląskim i łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym. Pomocy udzieliły również Centralne Biuro Śledcze Policji w Kaliszu oraz Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze. Czynności na terenie Niemiec były realizowane przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie przy udziale prokuratury w Goerlitz. Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania - informuje rzecznik prokuratury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sukces zbiórki dla ratowników górskich

Podwyżki podatków lokalnych

Podwyżki dla starosty i radnych

Czytaj również

Dzień Ciasta

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Brama pałacowa uratowana

Dachowanie audi

Dzień bez Zakupów

Coraz mniej azbestu

Zamknięty szlak w Borowicach

W internacie o historii

Bal przedszkolaków