Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12004
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zasiłki w PIT–37

Wtorek, 21 kwietnia 2020, 15:31
Aktualizacja: Piątek, 24 kwietnia 2020, 8:42
Autor: ts
Polska: Zasiłki w PIT–37
Fot. ts
Osoby pracujące legalnie w Polsce, mogą liczyć na różne rodzaje pomocy w trakcie choroby, macierzyństwa, itp.. Są to tak zwane zasiłki – np. zasiłek chorobowy. Przykładowo, trakcie choroby pracownik pracujący w ramach umowy o pracę, otrzymuje pieniądze pomimo tego, że nie jest w stanie pracować. Należy pamiętać o tym, że nie jest to standardowa pensja, jednak jest to przychód i należy go odpowiednio rozliczyć. Czym różni się zasiłek chorobowy od wynagrodzenia chorobowego? Jak prawidłowo uwzględnić zasiłki w PIT–37?

Wynagrodzenie chorobowe vs zasiłek chorobowy
Z perspektywy pracownika wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy mogą w praktyce oznaczać dla niego to samo - pieniądze wypłacane w okresie kiedy jest chory. Jednak w punktu widzenia formalnego, są to zupełnie inne środki, przede wszystkim dlatego, że wypłaca je inny podmiot. Różnice te znalazły bezpośrednie odzwierciedlenie w przepisach – to one ustalają umowną granicę 33 dni, która oddzieli wynagrodzenie chorobowe od zasiłku chorobowego.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.2019.1040), zwanej dalej "Kodeks Pracy", na czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Jest to tak zwane wynagrodzenie chorobowe.

Wyciąg z przepisów

Kodeks pracy
Art. 92. [Niezdolność do pracy – prawo do wynagrodzenia, zasiłek chorobowy]
§ 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia;
3) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
§ 11. (uchylony)
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Może jednak zdarzyć się, że pracownik choruje dłużej niż 33 dni. Co wtedy się dzieje? Czy traci prawo do wynagrodzenia? Nie- jeżeli pracownik został prawidłowo ubezpieczony, nie będzie musiał martwić się o swoje finanse w trakcie choroby. Po pierwszym okresie wypłacania wynagrodzenia chorobowego przez pracodawcę, ciężar utrzymania pracownika następnie przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r., o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2019.645), zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Okresy zasiłkowe w deklaracji podatkowej PIT-37
Rozliczając swoją roczną deklarację podatkową PIT-37, podatnik zaczyna zastanawiać się jak powinien przygotować swoje zeznanie, jeżeli w ciągu roku podatkowego zdarzyło mu się chorować i pobierać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. W tej kwestii ustawodawca postanowił ułatwić podatnikom zadanie i ustalił jedną zasadę naczelną – zgodnie z którą, jeżeli wynagrodzenie otrzymywane jest od pracodawcy (nawet wynagrodzenie chorobowe), to w takiej sytuacji trafi do rubryk takich jak standardowe wynagrodzenie za pracę. Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS lub zakład pracy, kwalifikowane będą jako inne źródła przychodów.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
959
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group