Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 marca
im. Adriana, Oliwii

Region: Zapowiadają karkonoskie veto

Środa, 13 stycznia 2021, 11:27
Aktualizacja: 11:30
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Staboslaw z Pixabay
Podobnie jak w Tatrach, w naszym regionie przedsiębiorcy zapowiadają veto wobec działań rządu, który bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - wprowadza ograniczenia w działalności gospodarczej. W czwartek w Karpaczu odbędzie się konferencja prasowa przedsiębiorców gmin górskich, a na sobotę w Jeleniej Górze szykuje się spacer pod hasłem "karkonoskie veto".

Część przedsiębiorców gmin górskich zapowiada wznowienie działalności od 18 stycznia - w tej sprawie na czwartek (14.01) zapowiedziana jest konferencja prasowa. W różnych miejscach Polski coraz większy zasięg ma akcja "otwieraMY", bowiem przedsiębiorcy - w oparciu o wyroki sądów - nabierają odwagi, aby otworzyć biznes. Sądy wskazują, że wiele nakazów czy zakazów wprowadzanych przez rząd w związku z pandemią, jest niezgodnych z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Do tego wymagany jest stan nadzwyczajny (np. stan klęski żywiołowej), a nie rozporządzenie.

Nie dziwię się determinacji przedsiębiorców. Pod koniec listopada podczas spotkania z wiceminister Semeniuk jako samorządowcy mówiliśmy, że spodziewamy się obywatelskiego nieposłuszeństwa. Usłyszeliśmy, żebyśmy ich nie straszyli... I co się stało? Dokładnie tak, jak przewidywaliśmy. Ludzie zdają sobie sprawę, że nie otworzą ich prędko, a do tego są bez pomocy. Oni nie potrzebują zarabiać, żeby pojechać na Seszele, tylko mieć na "bułkę i masło". Jednocześnie są już orzeczenia sądów, że mandaty są nakładane bezpodstawnie. Przedsiębiorcy konsultują się z dużymi kancelariami prawnymi, zapowiadają pozew zbiorowy. Nie dziwię się... - skomentował Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

Z kolei niektórzy przedsiębiorcy w różnych miejscach Polski z pomocą partii Strajk Przedsiębiorców organizują zebrania partyjne np. podczas dyskoteki. Interweniuje wówczas policja, bądź sanepid, jednak czy kary i mandaty będą skuteczne - ponownie zdecydują sądy.

Niezależnie od powyższych działań, w Jeleniej Górze również zapowiadana jest akcja pod hasłem karkonoskie veto. Odbędzie się na Placu Ratuszowym w sobotę (18.01) o godz. 18:30. Jak zapowiadają inicjatorzy, przedsiębiorstwa są w stanie działać zachowując reżim sanitarny i przyłączają się do góralskiego veta ogłoszonego w ostatnich dniach w Zakopanem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?

Kolejne gimny w programie profilaktyki raka jelita grubego

Znany inwestor wybuduje osiedle z apartamentami w centrum Jeleniej Góry

Czytaj również

Dolnośląscy włodarze łączą siły

Nowy tomograf dla szpitala

Powstanie rondo na Złotniczej

Czytelnik: w przychodni płatne toalety!

Coraz bliżej finał remontu pałacu

Podpisy zebrane – czas na referendum?

Protesty wznowione po publikacji wyroku w sprawie aborcji

Spór o fundusz sołecki

Radni jeleniogórscy ponownie uchwalili podwyżkę za śmieci