Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

Marczyce: "Zamach" na świetlicę?

Środa, 12 stycznia 2022, 6:00
Autor: WAC
Fot. użyczone
Mieszkańcy Marczyc protestują przeciwko - jak twierdzą - zagarnięciu przez władze gminy Podgórzyn świetlicy wiejskiej w ich miejscowości.

Jak mówi inicjator protestu Zdzisław Ratajski - do tej pory na mocy porozumienia z poprzednimi władzami gminy świetlica była użyczona powstałemu w 2014 roku Stowarzyszeniu „Nasze Marczyce”. Klucze do pomieszczeń miał sołtys wsi. Tymczasem na ostatniej sesji Rady Gminy Podgórzyn przyjęto uchwałę o utworzeniu w obiekcie filii biblioteki gminnej, a w konsekwencji przekazaniu go pod zarząd dyrektora tej ostatniej.

Uważamy, że jest to forma przejęcia naszej świetlicy – mówi Z. Ratajski. - Od teraz w świetlicy będzie filia biblioteki gminnej, która będzie podlegała dyrektorowi tej placówki, a tym samym to pracownik tej instytucji będzie nią zarządzał. Teraz to my mieszkańcy wsi będziemy za każdym razem musieli zwracać się z prośbą do tego urzędnika, aby pozwolił na skorzystanie z jej wnętrza i sprzętu, który to przez lata, bo od 2014 roku tutaj zgromadziliśmy. Od tego też roku w świetlicy i na placu zabaw Stowarzyszenie „Nasze Marczyce” razem z sołectwem organizuje wiele imprez o charakterze integracyjnym, szkoleniowym i kulturalnym. Warto tu wspomnieć między innymi o corocznej biesiadzie świętojańskiej organizowanej w pierwszą sobotę rozpoczynających się wakacji, powitaniu wiosny i pożegnaniu lata, prowadzeniu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych W 2021 dzięki seniorom w świetlicy powstała kawiarenka cyfrowa z komputerami i Internetem. Dlatego postanowiliśmy zaprotestować, zwłaszcza że nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. Mimo że nasza akcja dopiero ruszyła, to pod listem protestacyjnym do władz gminy podpisało się już około 30 osób.

Jak zapewnia zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk - proponowane rozwiązanie nie spowoduje ograniczenia możliwości korzystania ze świetlicy wiejskiej przez mieszkańców Marczyc.

Nadal, tak jak w innych miejscowościach jak Miłków czy też Ścięgny, będą się w niej odbywać zebrania wiejskie, imprezy świąteczne czy też inne spotkania okolicznościowe - mówi T. Szewczyk. - Nikt też nie będzie ograniczał swobody korzystania z obiektu. Zmiana ta ma charakter bardziej porządkowy. Do tej pory świetlica jako własność gminy była zarządzana przez Urzęd Gminy. Teraz zostanie to przekazane naszej jednostce organizacyjnej - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rajd złotego skrzata

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Okradli kościół

Czytaj również

Moda na recykling

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Służby: nie było skażenia wody

Przebudowa przejść

Ferrari (i nie tylko) zaprezentowane

Czytelnik: PKS nas zlekceważył

Sprzątanie lasów

Wspólne ćwiczenia

Szpital Bukowiec bez położnictwa