Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8063
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zalegalizuj wodomierz albo zapłacisz za innych

Środa, 20 stycznia 2010, 12:08
Aktualizacja: 12:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zalegalizuj wodomierz albo zapłacisz za innych
Fot. Angela
Około pięć tysięcy wodomierzy zamontowanych w jeleniogórskich mieszkaniach straci w tym roku swoją ważność. O ich jak najszybszej ich wymianie i legalizacji muszą pamiętać ci, którzy zakładali je pięć lat temu. W przeciwnym poza ryczałtem zapłacą dodatkowo różnicę wodomierza głównego budynku.

W związku z tym, że problem legalizacji wodomierzy dotyczy ogromnej ilości mieszkańców, w minionym roku Wodnik wystąpił głównie do ZGL – i oraz spółdzielni mieszkaniowych z informacją, które wodomierze z nadejściem stycznia stracą swoją ważność.
– Wodomierze zakładane w prywatnych mieszkaniach mają pięcioletni okres tzw. zdolności metrycznej czyli legalizacji. Po tym okresie tracą ją i lokator ma obowiązek ten wodomierz wymienić. – wyjaśnia Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.

– To jest jego własność i jego obowiązek. Jeżeli tego wodomierza nie wymieni będzie traktowany tak, jakby wodomierza nie miał. Przewidując taką sytuację na przełomie lipca i sierpnia 2009 wysłaliśmy do mieszkańców ponad cztery tysiące pism informujących, że z dniem 1 stycznia 2010 roku ich wodomierze stracą ważność – dodaje. – Początkowo odzew był żaden, obecnie nie jesteśmy w stanie obsłużyć tych, którzy się zgłaszają. Z osób, które zgłosiły się w roku minionym i na początku stycznia mamy kolejkę do kwietnia. Dlatego, tych, którzy się zgłosili, do czasu wymiany wodomierza potraktujemy tak, jakby ten wodomierz był legalny – zapewnia prezes Jastrzębski.

Tym, którzy się jednak spóźnili, pozostaje natomiast skorzystanie z firm zewnętrznych funkcjonujących na rynku, a zajmujących się legalizacją wodomierzy. Po ich zamontowaniu Wodnik wodomierze zaplombuje.
– Mieszkańcy, których wodomierze utracą swoją ważność będą rozliczani przez zarządcę z ryczałtu a dodatkowo będą rozliczani z różnic między wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi – mówi Wojciech Jastrzębski.

Jak pokazuje rzeczywistość, takie rozwiązanie może być bardzo kłopotliwe. Rozliczani w ten sposób jeleniogórzanie w ostatnim czasie otrzymali bowiem rachunki z trzech lat od ZGL-i za realne zużycie wody będące różnicą między wodomierzem głównym a wodomierzami zamontowanymi w lokalach osób, które te wodomierze posiadają.
Niektórzy muszą zapłacić nawet do pięciu tysięcy złotych.

Powód tak długiego okresu rozliczeniowego to brak kadry w zakładach gospodarki lokalowej, która mogłaby na bieżąco rozliczać swoich lokatorów. Jedynym sposobem, by ustrzec się przed takimi niespodziankami jest zamontowanie i zalegalizowanie wodomierza. W Jeleniej Górze takie urządzenia posiada około 95 procent mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
486
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group