Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Jelenia Góra: Z samorządowcami o projektach

Czwartek, 9 września 2021, 10:07
Aktualizacja: 10:07
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Korzystając z obecności w regionie wielu przedstawicieli rządu, senator Krzysztof Mróz zorganizował konferencję dla samorządowców, podczas której opowiadano z jakich źródeł, na jakie projekty - można ubiegać się o dofinansowanie. Głównym gościem spotkania był Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Na konferencję pt. "Źródła finansowania jednostek samorządu terytorialnego" przybyło wielu samorządowców z kotliny i byłego województwa jeleniogórskiego.

Oprócz Waldemara Budy - sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, obecni byli m.in. członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego - Tomasz Robaczyński, wojewoda dolnośląski - Jarosław Obremski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego - Grzegorz Macko, czy prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Łukasz Kasztelowicz.

W najbliższym czasie będzie wiele środków dla samorządów. Korzystając z okazji przyjazdu na Forum Ekonomiczne do Karpacza ministrów, prezesów - zorganizowałem spotkanie, aby pokazać źródła finansowania, jakie są możliwe do pozyskania - powiedział senator Krzysztof Mróz.
To bardzo dobry moment, żeby rozmawiać o finansowaniu samorządów. Mamy bardzo dobre informacje o dodatkowej subwencji inwestycyjnej, propozycję żeby w 2022 roku wyrównać dochody własne samorządów w kwocie 8 miliardów złotych, a także środki zewnętrzne, czyli szereg programów, o której mogą się ubiegać samorządy. Nadzorując regionalne programy operacyjne, uczestnicząc w Polskim Ładzie, Funduszu BGK, mając pod nadzorem środki krajowe i europejskie - chcę pokazać pełną paletę środków, o jakie samorządy będą mogły sięgać - mówił Waldemar Buda, który cieszył się z dużego zainteresowania ze strony lokalnych samorządowców.

Prezes WFOŚiGW mówił m.in. o nowym programie na wymianę źródeł ciepła, który ma objąć budynki wielorodzinne.

Szacuje się, że ok. 20 procent wspólnot mieszkaniowych w Polsce znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku. Struktura zabudowy sprawia, że aby dopełnić program Czyste Powietrze - istotne jest wsparcie dla budynków wielorodzinnych. To będzie do 60 proc. w części dotacyjnej (a nawet 70 proc. w strefie przygranicznej), a także niskooprocentowane pożyczki - mówił Łukasz Kasztelowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z oczyszczalnią w Marczycach?  

Tu może dojść do tragedii

Święto Wojska Polskiego

Czytaj również

Kolizja z udziałem karetki

Dom Wczasów Dziecięcych na sprzedaż

Za przepłacone inwestycje obniżka pensji dla prezydenta Jeleniej Góry?

O powrocie pociągów do Karpacza

Wystartowało polskie Davos

Będzie remont, będą utrudnienia

KOD w sprawie mediów

Uroczysta sesja z zasłużonymi i nagrodą

Przepompownia bez ochrony?