Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 6987
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Z jakich usług bankowych warto skorzystać?

Środa, 20 września 2023, 17:58
Aktualizacja: 21:00
Autor: ts
Polska: Z jakich usług bankowych warto skorzystać?
Fot. ts
Banki udostępniają szereg usług swoim klientom, dzięki którym mogą oni korzystać ze swoich pieniędzy, zasilać budżety, a także przechowywać majątek w bezpiecznych warunkach. Jakie są instrumenty finansowe oferowane przez tego typu instytucje? Oto najważniejsze informacje o popularnych usługach bankowych!

Konta osobiste – co warto wiedzieć?
Konto osobiste to jedno z podstawowych narzędzi bankowych, które umożliwia posługiwanie się wszystkimi innymi instrumentami dostępnymi w placówce. Służy do przechowywania pieniędzy, transakcji mobilnych i rozliczeń np. z urzędami lub w trakcie zakupów.
Poza klasycznym ROR-em istnieje wiele kont dopasowanych do konkretnych potrzeb konsumentów jak np. firmowe lub te dostosowane do wieku. Najczęściej są to konta dla seniorów, dzieci lub młodych, z których ofertą można zapoznać się pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/konto-dla-mlodych i sprawdzić aktualnie najlepsze promocje na rynku.
Tego rodzaju konta działają następująco – aby móc je otworzyć, trzeba miesić się w określonych w umowie widełkach wiekowych (w przypadku kont dla młodych zazwyczaj jest to 18-26). Poza tym kryterium nie różnią się one od tradycyjnego konta osobistego pod względem użyteczności.

Standardowy rachunek umożliwia zakładanie lokat, branie kredytów i dokonywanie wszystkich transakcji, a najczęstszą różnicą wydają się koszty – jednak niezależnie od ilości wykonywanych działań czy wpływów konta są darmowe. W przypadku ROR-u, aby jego prowadzenie było bez opłat, właściciel często musi spełnić określone warunki w umowie jak np.:
-wykonanie minimalnej ilości transakcji kartą;
-regularne wpływy gotówki;
-minimalna wysokość wpływów.

Korzystanie z rankingów w trakcie wyboru konta osobistego jest więc wygodnym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty, która spełnia określone potrzeby. Można wyszukiwać promocje np. na konta dla młodych lub emerytów, co przyspiesza poszukiwania, bo ma się do czynienia wyłącznie z propozycjami z konkretnej kategorii.

Dodatkowo umieszczenie każdej promocji w pojedynczym kafelku z wyróżnionymi, ale takimi samymi informacjami dla każdej oferty sprawia, że łatwiej jest je porównywać i odrzucić te, których warunki nie są odpowiednie. Na panelach zostały wypisane:
-nazwa banku;
-nazwa oferty;
-koszty prowadzenia konta:
-koszty prowadzenia karty;
-koszty korzystania z bankomatów
-otrzymywany bonus na start.

Jeśli któraś z propozycji od razu przyciąga uwagę, można bezpośrednio ze strony przejść pod jej adres przy pomocy przycisku „Dalej” umieszczonego na każdym kafelku.

Kredyty i ich rodzaje
Kredyty to kolejny popularny instrument finansowy, który dostępny jest w ofercie banku. Często nazywa się go kredytem konsumpcyjnym, jednak wyróżnia się też jego szczególny przypadek, czyli kredyt konsumpcyjny. Można o nim poczytać więcej na stronie internetowej https://www.jelonka.com/kredyt-konsolidacyjny-co-wyroznia-go-na-tle-innych-116094 – to fantastyczna okazja, aby dowiedzieć się, kiedy z niego skorzystać i kto będzie zainteresowany świadczeniem, które pokryje inne zadłużenia.

Kredyty gotówkowe
Tradycyjny kredyt gotówkowy nie ma określonego celu, a bank, jeśli uzna, że klient jest wypłacalny, udostępnia mu określoną w umowie sumę.

Zobowiązanie może być na niemal dowolną kwotę – od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu da się nim pokryć naprawdę różne wydatki. Najczęściej jest on przeznaczany na:
-zakup samochodu;
-wyprawienie wesela;
-sfinansowanie wakacji;
-zakup urządzeń domowych;
-remont domu lub mieszkania;
-pokrycie kosztów zabiegów zdrowotnych, badań, operacji.

Kredyty hipoteczne
Kredyt hipoteczny to kolejne narzędzie bankowe, bardzo popularne i ogólnodostępne na rynku, które charakteryzuje obowiązkowa hipoteka. Bierze się ona z wysokości zadłużenia – placówka decyduje się zazwyczaj pożyczyć kilkaset tysięcy złotych, a spłata jest rozłożona w długim czasie, nawet kilkudziesięciu lat.

To duże ryzyko dla instytucji, dlatego hipoteka jest zabezpieczeniem w zamian za pożyczane środki – jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z warunków umowy i przestanie spłacać kredyt, bank staje się prawnym właścicielem lokum i w ten sposób odzyskuje utracone środki.

Zazwyczaj pożyczka ma na celu pokrycie zakupu nieruchomości, a więc domu, mieszkania, działki. Jest też przeznaczona na budowę lub remont generalny. Szczególny przypadek kredytu hipotecznego to kredyt mieszkaniowy. W jego ramach da się zrealizować wyłącznie zakup domu lub mieszkania, co czyni go zobowiązaniem celowym.

Warunki przyznania kredytu
W momencie starania się o kredyt hipoteczny i każde inne świadczenie ważnym elementem jest zdolność kredytowa, czyli wskaźnik pokazujący, czy klient będzie w stanie wywiązać się z warunków zobowiązania, czy nie.
Ocena zdolności kredytowej skupia się nie tylko na wydatkach i przychodach, ale również na sytuacji kredytobiorcy. Czym innym jest udzielenie kredytu 30-letniemu singlowi, a mężczyźnie w tym samy wieku, z żoną i dwójką dzieci.

Przy ocenie zdolności kredytowej placówka bierze pod uwagę:
-przychody kredytobiorcy i warunki zatrudnienia;
-wydatki;
-dodatkowe zobowiązania;
-ilość osób na utrzymaniu i stan cywilny;
-rodzaj pracy, zajmowane stanowisko i branżę;
-dotychczasowa historia kredytowa.

Dzięki temu bank ma o wiele szerszy ogląd na sytuację finansową kredytobiorcy i lepiej może ocenić czy w dalszej przyszłości będzie on zdolny spłacić zadłużenie.

Lokaty – co to?
Lokaty bankowe to rodzaj umowy, na podstawie której konsument powierza swoje środki instytucji finansowej na określony czas. Gdy termin mija, placówka zwraca właścicielowi jego pieniądze, które powiększone są o ilość odsetek.

Lokata więc funkcjonuje na zasadach odwróconej pożyczki – bank pożycza pieniądze od swojego klienta, a w ramach tego, że może z nich korzystać w danym czasie, musi je oddać wraz z nadpłatą.

To, ile odsetek uda się uzyskać i jakiej wysokości, zależy od kapitalizacji oraz oprocentowania lokaty. Warto jednak pamiętać, że ma ona bardziej na celu ochronę dotychczas zgromadzonego kapitału niż zarabianie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
441
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group