Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 listopada
im. Flory, Jana, Emmy

Wystawa zdjęć Andrzeja Szpaka

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 listopada 2020, 12:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można oglądać wystawę cząstkę z tysięcy zdjęć autorstwa Andrzeja Szpaka, który przez 40 lat dokumentował miejsca i wydarzenia w Kotlinie Jeleniogórskiej, pracując jako dziennikarz. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fotografie z lat 80. i 90.

W otwarciu wystawy, oprócz autora - uczestniczyli przedstawiciele Książnicy Karkonoskiej, której Andrzej Szpak przekazał swoje zbiory, a także prezydent Jeleniej Góry.

To mały fragment z ponad 10 tysięcy zdjęć przekazanych przez fotoreportera Andrzeja Szpaka, który jest również operatorem filmowym i przekazał nam ponad 100 kaset, które obrabiamy - powiedział Marcin Zawiła, zachęcając do odwiedzania Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie już zamieszczono ponad 2 tysiące zdjęć wspomnianego autora.
Dobrze, że to pozostało na trwałych nośnikach - zaznaczył Jerzy Łużniak, który apeluje do wszystkich, którzy obecnie robią zdjęcia, aby tworzyć trwałe kopie, aby można było do nich wrócić.

Zarchiwizowanie historii Jeleniej Góry i okolic z ostatnich 40 lat to ogrom pracy, szczególnie przy opisywaniu fotografii, aby było wiadomo przy jakiej okazji i kiedy zostały wykonane.

Wszystkie zdjęcia w pewnym momencie zacząłem opisywać. Wówczas nie było programów do archiwizowania, więc trzeba było to opisywać na tzw. wglądówkach. To zajmowało - jak w przypadku biurokracji - najwięcej czasu - wyznał Andrzej Szpak, który przede wszystkim kochał fotografować Karkonosze.
Na tym polega robota fotoreportera, że nie rozstaje się z aparatem. Teraz wystarczy telefon komórkowy, ale ich jakość jest słabsza przy powiększeniu od jakości zdjęć robionych aparatem fotograficznym - podkreślił autor.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce rozjaśni się

Co z miejską kulturą?

Na likwidację barier  

Sesja sejmiku o pandemii

Jak wybrać porządne i modne męskie trapery?

Kolejne święto w nietypowej formule

Duże zmiany przy dworcu

Kiedy grozi pożar? Będą symulatory

Apelują o zatwierdzenie unijnego budżetu

Mostek (za bardzo) "garbaty"?

Nowe latarnie nie świecą

Czeka nas znaczna podwyżka cen biletów MZK