Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 6379
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa o piernikach

Sobota, 5 listopada 2022, 7:12
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wystawa o piernikach
Fot. Muzeum Karkonoskie
Wczoraj (4 listopada) została uroczyście otwarta nowa wystawa czasowa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze pt. „Historia Piernikarskiego Rzemiosła”. Ekspozycję prezentującą historię wytwarzania pierników można będzie zwiedzać do 26 lutego 2023 roku.

Chronologia wystawy obejmuje ponad 700 lat, zawierając się w szerokich ramach czasowych od XIII do XX w. Terytorialnie obejmie Śląsk, Górne Łużyce i Polskę, co umożliwia porównanie dolnośląskiego, w tym jeleniogórskiego, piernikarstwa z obszarem Europy Środkowej i obszarem Polski reprezentowanym przez „Świat toruńskiego piernika”.

Wystawa składa się z dwóch bloków tematycznych. Blok pierwszy to „Historia piernikarskiego rzemiosła w Europie Środkowej i na Dolnym Śląsku” zaprezentowana dzięki „wędrującej” wystawie „Pierniki – Podróż do krainy zmysłów…przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej”, autorstwa Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego Haus Schlesien, w Königswinter wzbogacona licznymi obiektami muzealnym. Część tego bloku jest „Historia jeleniogórskiego piernikarstwa” wzbogacona zabytkami z kolekcji Muzeum Karkonoskiego jak również oryginalnymi dokumentami związanymi z jeleniogórskimi piernikarzami z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze. Drugi blok to historia toruńskiego piernika zaprezentowana przez „wędrującą” wystawę „Świat toruńskiego piernika”. Obie części wystawy przenikają się poprzez wspólne aranżacje oraz wspólną opowieść snutą na planszach dydaktycznych. Taka prezentacja tematu umożliwia ukazanie specyfiki piernikarstwa na Dolnym Śląsku, historycznie mocno odnoszącego się do rzemiosła piernikarskiego w Europie Środkowej, głównie w Niemczech, Austrii i Czechach oraz umożliwia porównanie jej ze specyfiką piernikarstwa toruńskiego (polskiego).

Jako że piernik jest najstarszym rodzajem ciasta do dzisiaj produkowanym chcielibyśmy tą wystawą przybliżyć temat rozwoju piernikarskiego rzemiosła na Dolnym Śląsku i w regionie Jeleniej Góry na tle rozwoju piernikarstwa w Europie Środkowej, w tym w Polsce (na przykładzie historii toruńskiego piernikarstwa) – informuje Muzeum Karkonoskie. - Rozwój silnych ośrodków rzemiosła piernikarskiego przebiegał od średniowiecza równolegle w kilku ośrodkach w Europie Środkowej takich jak Norymberga w Niemczech, Pardubice w Czechach, w Toruniu w Ziemi Chełmińskiej. a także na Śląsku z Wrocławiem i Świdnicą na czele gdzie jako pierwsi w Europie piernikarze odnotowani są w dokumentach (1293 r.) jako „wykonujący pieprzne ciastka”Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw, czy nawet leczenia... Pierniki powstawały i powstają w różnych miejscowościach oraz regionach w Polsce. Z tego przysmaku znany był także Dolny Śląsk i Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
360
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
16%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
 
Polityka
Ślubowanie w Podgórzynie
 
Edukacja
Ślubowanie w Mysłakowicach
 
Polityka
Szklarska Poręba – ślubowania radnych i burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group