Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Jelenia Góra: Wspomnienia wierszem

Czwartek, 21 października 2021, 5:53
Autor: Jolanta Stopka
Fot. Archiwum J. Stopki
W pierwszą rocznicę śmierci swojego wiceprezesa Mirosława Jerzego Gontarskiego, Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki we współpracy z Książnicą Karkonoską zorganizowało wspomnieniowe spotkanie o poecie i poezji Mirosława Gontarskiego.

Prezes zmarł nagle w ubiegłym roku, w kilka godzin po nieprzewidzianej operacji. Nie zdążył się nawet nacieszyć ostatnim tomikiem swoich wierszy, dlatego w wieczór wspomnień prezentowane były wiersze z tego tomiku poetycznego pt. „Gemi Art2”. Napisał je wspólnie z Elżbietą M. Kotlarską, prezes Stowarzyszenia. “Gemini Art2” powstały w konwencji dialogu poetyckiego pomiędzy dwoma poetami – On i Ona. Poeci o różnym dorobku, różnym spojrzeniu na świat, ale podobnej wrażliwości. Pięknie dialogują o miłości, wojnie, Górach Olbrzymich a nawet o biedronkach. Dialogi poetyckie nawiązują do koncepcji Feliksa Chrzanowskiego-Szuty, twórcy Ruchu Pilleus, który jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku zaproponował nową formę literacką - dialog poetycki.

Spotkanie prowadziła Elżbieta Kotlarska. Na wieczór poetycki przyjechali miłośnicy poezji i członkowie SJKL z Jeleniej Góry, Bogatyni, Zgorzelca, Karpacza. Wiersze Mirka czytali jego koledzy po piórze: Jan Owczarek i Grzegorz Nowicki. I było to nie lada wyzwanie, ponieważ zmarły prezes dysponował wspaniałym głosem i organizatorom trudno było dopasować odpowiedni.

Zachęceni klimatem wspomnień swoje ostatnie wiersze zaprezentowali także poeci ze SJKL.

Mirosław J. Gontarski - poeta, filozof, dziennikarz, informatyk, nauczyciel. Od 2012 roku wiceprezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki na spotkania przyjeżdżał z Wrocławia. W latach 2015 – 2019 był wiceprezesem dolnośląskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Członek Zarządu Głównego ZLP. Opublikował tomiki poetyckie o znamiennych i prowokacyjnych tytułach ”Mirosława Jerzego Gontarskiego nie ma” (2006 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie było” (2007 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie będzie” (2010 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie ma, nie było i nie będzie” (2015 r.), „Pozwól, że zacznę od nowa…” (2016 r.) I ostatni “Gemini Art2”(2020r.).

Oto jeden z Jego wierszy:

i nie bądź taka smutna
smutek nie przystoi miłości
gdy niewiarę sieje
bo przecież smutek w miłości
jest obawą o drugiego
nawet nie o siebie
i jeśli łzy ci spadają z powiek
z tęsknoty
to kochasz tylko troszkę
ty

Ogłoszenia

Czytaj również

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Zaczytaj się z Jelonką.com

Spotkanie z pisarzem

Czytaj również

Na szkle malowane w Muzeum Karkonoskim

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

Wspomnienia jazzowe pamięci Andrzeja Patlewicza

Dla turystów i ochrony siedliska cietrzewi

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Pamięci Bogdana Nauki

Wystawa Agnieszki Nienartowicz w BWA

Nagroda za czytanie