Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10522
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra-Jagniątków: Wizyta w motylim domu

Czwartek, 6 lipca 2023, 14:06
Aktualizacja: 14:44
Autor: RB
Jelenia Góra-Jagniątków: Wizyta w motylim domu
Fot. RB
W środę, 5 lipca w Karkonoskim Banku Genów w Jagniątkowie można było w ramach dnia otwartego poznać fascynujący świat motyla niepylaka apollo i jego rolę w ekosystemie.

Pracownik działu ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego Roman Rąpała opowiadał i demonstrował, jak wygląda cykl życia motyla. Demonstracja obejmowała pokaz jajeczek zebranych w pojemnikach, które samice składane latem w ilości od 130 do 150. Następnie można było obejrzeć, ale też dotknąć gąsienice oraz poczwarki, no i oczywiście podziwiać formę już dojrzałego owada.

Przyrodnik, wskazał także, jak odróżnić samca od samicy oraz w jaki sposób można mu pomóc w ochronie. Chętni otrzymali nasiona roślin lubianych przez niepylaka apollo i jego gąsienice do zasadzenia w przydomowych ogrodach.

Dni otwarte, jako działanie edukacyjne jest jednym z zadań realizowanych przez Bank Genów w ramach programu reintrodukcji i restytucji niepylaka apollo w Karkonoszach. Ma on na celu odtworzenie ilościowe i jakościowe tego, jednego z największych polskich motyli dziennych, który jest gatunkiem skrajnie zagrożonym, objętym ścisłą ochroną gatunkową.

Motylarnia, w której odbywała się prezentacja to miejsce, gdzie motyle żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, ale jednocześnie kontrolowanych. Jest to duży namiot z tropikiem z siatki, za którą stoją donice z kwiatami. Motyle mogą tu się swobodnie poruszać, rozmnażać, a jednocześnie są bezpieczne, odizolowane od wrogów naturalnych. Tego dnia zwiedzający mogli nie tylko obserwować przez siatkę ich zachowanie i zachwycać się ich pięknem, ale także wejść i to całkiem dosłownie w świat motyli.

Niepylak apollo – gatunek motyla z rodziny paziowatych, jeden z największych w Polsce motyli dziennych. Od wieku XIX praktycznie nie występuje już w Karkonoszach. Obecnie występuje w Pieninach i Górach Kruczych, gdzie był reintrodukowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Karkonoski Park Narodowy w 2007 roku przystąpił do reintrodukcji niepylaka Apollo zaczynając od 370 jajeczek. Obecnie jest to już ponad 1000 rocznie. Po każdym cyklu reprodukcyjnym w Karkonoskim Banku Genów pozostawianych jest ok. 150 samic, pozostałe, dorosłe osobniki są wypuszczane na wolność.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
1
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
461
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group