Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 8398
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wizje na ulicy Kopernika

Niedziela, 23 grudnia 2007, 9:04
Aktualizacja: 18:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wizje na ulicy Kopernika
Wizja zabudowy ul. Kopernika z 1983 roku.
Fot. TEJO/Archiwum K. Piotrowskiego
Bloki, które szpecą dzisiejsze północne „zaplecze” placu Ratuszowego, nie musiałyby powstać, gdyby nie plany tzw. Tez Jeleniogórskich, które zakładały zniszczenie starej zabudowy i zastąpienie jej nową. Niestety, na ul. Kopernika, udało się je częściowo zrealizować.

Dawna Priesterstrasse (ul. Księżowska, po 1945 roku – Kopernika) była jedną z najbardziej malowniczych uliczek jeleniogórskiej starówki. Otaczały ją z dwóch stron barokowe kamieniczki ze sklepami i restauracjami.

Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego, wynotował kilka ciekawszych punktów, które tam się mieściły. Pracował tam, między innymi, budowniczy organów Haertel, był warsztat szewca Nielacny’ego oraz pralnia i magiel Grieschkego. Tam także mieścił się pierwszy w Jeleniej Górze sklep z radioodbiornikami i częściami elektrycznymi.

Najbardziej znana w okolicy była piwiarnia Pielsner Bierhalle, zwana też Pustelnią Liczyrzepy. Piwosze siadywali w przestronnym pomieszczeniu parteru z łukowatym sklepieniem, a przed nimi rozciągała się namalowana na ścianie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów panorama Karkonoszy. Serwowano tam piwo Schultheiss prosto z beczki, sznapsy i drobne zakąski. A naprzeciwko znajdowała się synagoga, zniszczona jeszcze przez Niemców w 1938 roku. Zdewastowany budynek dotrwał aż do lat 70., kiedy to został zburzony.

Podobnie jak pozostała zrujnowana zabudowa ul. Kopernika, o którą po 1945 roku nie dbał nikt. Mieszkańców stopniowo wysiedlano z popadających w ruinę kamienic. Ostały się tylko warsztaty drobnych rzemieślników na parterze.

To, co zastąpiło dawne kamieniczki, do dziś wzbudza niesmak większości jeleniogórzan. Nijak nie pasujące do otoczenia „bloko–kamienice” zupełnie zepsuły staromiejski klimat uliczki. Wyburzenie jej północnej ściany pozbawiło stare miasto charakterystycznej sylwety. A linia nowych budynków przysłoniła część bryły ratusza, widocznej do tej pory w panoramie Jeleniej Góry. Same bloki stanowią teraz dominantę, jeśli spojrzy się na miasto od północnej strony.

Całości planów dotyczących nowej zabudowy ul. Kopernika nie zrealizowano. Dlatego też w późniejszych latach wielu architektów i studentów proponowało urządzenie pustych i równie szpecących miejsc. Jedną z rycin, na której widać założenie budowy innych „tworów”, prezentujemy w galerii fotografii.

Ostatnią, jak do tej pory, inwestycją jest kamienica niedoszłego hotelu „Złoty Lew” (nazwa być może odnosi się do istniejącej do 1945 roku w rynku restauracji i hotelu Zum Goldener Loewen). Wiadomo już, że w budynku, który częściowo nawiązuje do dawnej zabudowy, będą mieszkania. Są też tam zachowane barokowe piwnice dawnych kamieniczek zakonserwowane podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w tym miejscu w 2000 roku.

A po dawnej Priesterstrasse nie pozostał nawet cień wspomnień. Szkoda, że miasto nie zadbało choćby o tablicę z dawnym zdjęciem tej uliczki i przypomnieniem jej bogatej, ale zniszczonej, przeszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
864
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group