Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Jelenia Góra: Wieża po remoncie, złodziej już był...

Sobota, 11 grudnia 2021, 7:35
Aktualizacja: 7:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Remont wieży widokowej na Sołtysiej Górze dobiega końca - zostały jeszcze drobne poprawki. Niestety, szybko instalacja fotowoltaiczna stała się obiektem zainteresowania złodzieja...

W tym tygodniu odbył się odbiór zakresu rzeczowego umowy.

Komisja stwierdziła kilka drobnych rzeczy do poprawy, wykonawca musi też dokończyć porządkowanie terenu wokół wieży - powiedział na wstępie Tomasz Kowalczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju UM JG, który zapowiada, że obiekt będzie udostępniony mieszkańcom i turystom dopiero wiosną 2022 roku. - Z pewnością po uchwaleniu budżetu miasta na rok 2022, będzie podjęty temat operatora obiektu - dodał przedstawiciel Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, w 2020 roku miasto ogłosiło przetarg na remont wieży, czyli projekt wybrany przez mieszkańców w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Wyłoniony wykonawca najpierw borykał się z problemami covidowymi (pracownicy na kwarantannie), a następnie nie dotrzymał terminu realizacji zadania, który dwukrotnie był aneksowany. W związku z powyższym, miasto rozwiązało umowę, a wykonawcy naliczono karę niemal 80 tys. zł.

Wybraliśmy trzech wykonawców, którzy dokończyli prace murarskie, konstrukcyjne i wykończenie wraz z instalacją fotowoltaiczną. Ostatecznie koszt remontu wieży był większy o ok. 70 tys. zł - powiedział T. Kowalczyk.

Niestety, dzień przed rozebraniem rusztowania wokół wieży, na budowie pojawił się złodziej, który zabrał panel fotowoltaiczny oraz baterię i system sterowania ze skrzynki. Ponadto zniszczono rolety w dwóch oknach.

Instalacja fotowoltaiczna miała służyć do oświetlenia obiektu, aby korzystanie z niego było bezpieczne. To zachowanie godne potępienia - zaznaczył dyrektor Departamentu Rozwoju, który zapowiada, że urząd chce zainstalować kamerę, która będzie przesyłała obraz do chmury internetowej.

Inicjatorem remontu wieży na Sołtysiej Górze był Marcin Roszak ze stowarzyszenia Creativo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na fotowoltaikę

Dzień bez opłat w KPN

Ta droga odciąży ruch w centrum

Czytaj również

Droga Krzyżowa w intencji pokoju

Święto Flagi RP w Jeleniej Górze

Komunikacja karkonoska pod lupą

Nowy sprzęt dla składowiska odpadów

Egzamin dojrzałości rozpoczęty

Kurort przed wiekami

Hala w SP 8 niemal gotowa

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Narodziny w obliczu wojny