Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 grudnia
im. Krystyny, Sabiny

Region: Większy ruch na drogach krajowych w regionie

Środa, 24 listopada 2021, 8:11
Autor: WAC
Fot. GDDKiA
O prawie 30 procent wzrósł ruch pojazdów na drogach krajowych w województwie dolnośląskim - tak wskazują wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR), przeprowadzonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w latach 2020-2021. Większe wzrosty odnotowane zostały tylko w woj. małopolskim.

GPR przeprowadzany jest co 5 lat. Poprzedni miał miejsce w 2015 r. Ostatnie badanie rozpoczęło się w styczniu 2020 i trwało ok. 2 lata, co miało związek z trwającą pandemią COVID-19. Podstawowym celem GPR jest uzyskanie najważniejszych parametrów oraz charakterystyk ruchu drogowego dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych objętych pomiarem. Wyniki są wykorzystywane między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg, oceny potrzeb modernizacji istniejącej sieci dróg krajowych, zarządzania ruchem, analiz ekonomicznych i środowiskowych oraz analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Jak wskazują dane, ruch samochodów osobowych i ciężarowych z naczepami wzrósł w skali kraju o ponad 20 proc. i aż o ponad 40 proc., jeśli chodzi o ruch pojazdów dostawczych. Może to wynikać m.in. ze zmian zachodzących od 2015 r. w strukturze handlu (w tym wzrostu popularności e-zakupów z powodu z pandemii COVID-19). W woj. dolnośląskim sieć dróg krajowych ma długość ponad 1 300 km. Do badania wytypowano ponad 400 punktów pomiarowych. Pomiary realizowane były przez dziesięć dni. Sześć pomiarów wykonanych było w trybie całodobowym. Wzrost ruchu na sieci dróg krajowych w województwie, w porównaniu z poprzednim badaniem z roku 2015, wynosi 29 proc., a średni ruch to 16 933 pojazdów na dobę. 
 
Największe natężenie ruchu w naszym regionie obserwowane są na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 i na autostradzie A4 w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Najbardziej obciążone odcinki to: A8 Autostradowa Obwodnica Wrocławia pomiędzy węzłami Wrocław Południe i Wrocław Północ, A4 pomiędzy węzłami Kostomłoty i Bielany Wrocławskie, A4 pomiędzy węzłami Bielany Wrocławskie i Brzeg, A4 pomiędzy węzłami Legnica Południe i Kostomłoty Jednocześnie z badań wynika, że ruch zmniejszył się na większości odcinków dojazdowych do przejść granicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe drogi w gminie

Medycy wrócili z Tanzanii

Mikołaj w autobusie MZK

Czytaj również

Próbki czekają

Podwyżki dla starosty i radnych

W mieście świątecznie

Ograniczenia w urzędzie

Jaki narożnik przy zwierzętach w domu?

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Nowa (stara) Lewica

Przysiółek oświetlony

Jarmark Mikołajowy na Zabobrzu