Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4935
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W polskim zwierciadle

Poniedziałek, 4 grudnia 2006, 0:00
Autor: W.W.
Jelenia Góra: W polskim zwierciadle
Fot. Arkadiusz Piekarz
Inscenizowana powieść „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza w jeleniogórskim teatrze pozwoliła nam przejrzeć się w lustrze Mistrza. Choć obraz okazuje się zbyt delikatny.

Buenos Aires, gdzie po rejsie przez Atlantyk na ląd schodzi Gombrowicz (Jacek Grondowy), to scena wyłożona deskami.
Z tyłu – jasna drewniana ściana z ogromnym otworem przypominającym okno kajuty, w którym zobaczymy zaraz podświetlaną tapetę z palmami i oceanem.
Tak wygląda symboliczna scenografia, którą będą zmieniać jedynie pojawiające się na scenie drewniane krzesła i stoły.

Na niej pojawiają się postaci uosabiające różne „typy polskie”, sedno treści gombrowiczowskiego dzieła, który na emigracji postanowił w ten sposób sportretować Polaków, w tym – siebie.

Wyrazista jest również trójca Baron (Robert Dudzik), Ciumkała (Andrzej Koniczyński) i Pyskal (Piotr Konieczyński). Ten pierwszy to połączenie polskiego folkloru (wysokie kozaki i spodnie w paski) z Western City (skórzany kapelusz). Pyskal zszedł dopiero z pokazu mody Galiano – buty do kostki na dziwnym koturnie, marynarka, sweterek w serek, spodnie zwężane u dołu i od kolan w dół wiązane sznurkiem.
Ciumkała ma na sobie czerwony sweterek, podkolanówki i spodnie do kolan.

Spółka „Baron, Ciumkała, Pyckal, Koński Psi Interes”, odzwierciedlenie prostactwa i typowego „zastaw się a postaw się”, przyjmuje Gombrowicza do pracy. Główny bohater natrafia także na chodzącego za chłopcami Gonzala (Tadeusz Wnuk), alter ego Gombrowicza.

Pośród ostro zarysowanych postaci wystąpił również gościnnie w roli Ignacego Daniel Śmiłek, jego ojca konserwatystę zagrał Kazimierz Krzaczkowski. Trzy Groszki to Elwira Hamerska-Kijańska, Elzbieta Kosecka i Marta Łącka.

Właśnie takie postaci tworzą „Trans-Atlantyk”. Pokazują nam one jak bardzo tkwimy w stereotypach i nie potrafimy nabrać dystansu do polskości, do czego namawia Gombrowicz.
Więc kim jest właściwie ten Polak? Ile musi minąć czasu, aby stać się normalnym Polakiem? Kim jest jednostka wobec masy w gąszczu konwenansów i dziwnych zachowań? Reżyser Bartłomiej Wyszomirski, dokonując adaptacji znanego utworu Gombrowicza, próbuje w tym dobrym i wesołym przedstawieniu stawiać takie pytania i tutaj punkt dla niego. Lecz robi to zbyt delikatnie. Brak ostrej reakcji na to, co obecnie złe w polskiej rzeczywistości, a przecież w prasie zagranicznej jak nigdy, huczy na nasz temat. A może jest tego tak dużo, że trudno nadążyć?

Mimo wszystko polecam obejrzeć przedstawienie „Trans-Atalantyk” wg Witolda Gombrowicza, ponieważ warto od czasu do czasu zobaczyć siebie w lustrze. Choć momentami trudno odczuć cały komizm wynikający z języka, jakim został napisany „Trans-Atlantyk” co powoduje mały niedosyt.

<b> Kolejne spektakle </b>
05 grudnia 2006
10.00 » Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza (Duża Scena)
06 grudnia 2006
» Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza

PREMIERA STUDENCKA
Dzień: 06 grudnia 2006
Godzina: 19.00
Miejsce: Duża Scena
07 grudnia 2006
10.00 » Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza (Duża Scena)

Bilety: 26 i 17 zł
Studenci: 7 zł

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
34
wymaga dużej restrukturyzacji
59%
wymaga likwidacji
21%
jest dobrze jak jest
21%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group