Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Jelenia Góra: W muzeum instrumentalnie

Wtorek, 25 stycznia 2022, 11:07
Autor: Muzeum Karkonoskie
Fot. Użyczone/Muzeum Karkonoskie
30 stycznia o godzinie 13:00 odbędzie się pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach cyklu Niedziela w Muzeum, nawiązujące tematycznie do ekspozycji „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze”, którą do 31 marca 2022 r. można zwiedzać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Tytuł prelekcji: Tajemnice średniowiecznych instrumentów muzycznych.

Prelegent, Ryszard Dominik Dembińsk, jest założycielem i liderem zespołu muzyki dawnej „Rocal Fuza” oraz kierownikiem artystycznym festiwalu „Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną” w Świeradowie-Zdroju. Swoje muzyczne pasje realizuje również jako lutnik, tworząc m.in. fidele i fidele kolanowe, harfy, Scheitholty, liry korbowe, psałteria, citole, rebeki, gitterny i viole da gamba. Jest także aktywnym pedagogiem. W swojej długoletniej karierze prowadził seminaria poświęcone instrumentom dawnym na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Państwowych Szkołach Muzycznych w Głubczycach, Sopocie i Zgorzelcu, łęczyckim zamku, kaliskim muzeum, a także podczas festiwali: „Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej”, "Wielki Renesans" na Akademii Muzycznej w Niżnym Nowgorodzie (Rosja), a także na festiwalu „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu.

W trakcie niedzielnego spotkania autor zaprezentuje wiele unikalnych instrumentów muzycznych, takich jak: lira korbową, rebec, tubmaryna, gitterna, kemença, dudy, fidel „Mary Rose”, violettę od św. Katarzyny z Bolonii, fidel da braccio, fidel kolanową oraz wiele innych.

Opowie o tajnikach budowy, brzemienia i sposobach gry na średniowiecznych instrumentach. Jak również przedstawi sylwetki najwybitniejszych średniowiecznych kompozytorów

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonoskie obrazy

Kawiarenka z empatią

Przywitanie z Afryką w Muzeum Przyrodniczym

Przetarg na fotowoltaikę

Piosenka biesiadna

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

Dogonić króliczka

Nowy sprzęt dla składowiska odpadów

Dowcipny koncert w filharmonii

Znikanie wg Krzywaka

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Kino na dworcu