Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 października
im. Szymona, Tadeusza

Jelenia Góra: W KSON–ie dzieje się wiele

Środa, 15 września 2021, 9:00
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Z okazji 20-lecia Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zaprzyjaźniona Fundacja Instytut Rewaldizacji i Ekonomii Społecznej zrobiła nam piękny prezent - mówi Agata Deja. – To duży 50-metrowy namiot, który stanął na Jaśkowej Polanie. Namiot wykorzystywany będzie na spotkania członków organizacji w okresie letnim, po czym zostanie złożony i zabezpieczony.
To nie jedyna inwestycja - mówi Adam Dąbrowski, zastępca redaktora naczelnego Radia KSON - bo również ze środków projektowych udało nam kupić nowoczesne urządzenia techniczne, wspomagające montaż radiowy i produkcję telewizyjną w przygotowywanym właśnie studiu Karkonoskiej Telewizji Integracyjnej KTI.
Miło jest nam też poinformować, że zdecydowanie odmłodził się zespół realizatorów Radia KSON - informuje Adam Dąbrowski. - W naszym 7-osobowym zespole techniczno-redakcyjnym przeważa młodzież w wieku 25-30 lat. Chcemy zmienić profil naszego Radia, w którym osoby niepełnosprawne będą przygotowywały informacje o “wszystkim dla wszystkich,” bez szczególnego akcentowania, że jest to radio dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście zachowamy właściwą proporcję - dodaje Adam - pomiędzy tematami seniorów i tzw. reszty świata. W ramówce która będzie obowiązywała od 1 października zmieni się również charakter nadawanej muzyki, będzie ona ciekawsza, bardziej dynamiczna, ale momentami również dostojna i refleksyjna, jak to starsi słuchacze lubią.

Nowością w Radiu KSNON są cykliczne audycje pt. Paraolimpiada w Tokio, w której Wiktor Żuryński w codziennych relacjach ciekawie opowiada o blaskach i cieniach olimpijskiego sportu. I audycja pt. “Jeleniogórzanie”

Nadal i nieprzerwanie od 16 lat wydajemy naszą gazetę „Niepełnosprawni tu i teraz”, która w 8 tys. egzemplarzy trafia do organizacji pozarządowych, niektórych parafii, aptek i ośrodków zdrowia na terenie całego kraju, a tematy poruszane w gazecie są inspirowane przez naszych terenowych korespondentów.

Obecnie, po przerwie urlopowej, trwa bardzo intensywny system szkoleń związanych z wdrażaniem programu Dostępność plus. Jest to projekt realizowany przez KSON wspólnie z NSZZ Solidarność, finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który ma przybliżyć założenia ustawy o szczególnych potrzebach czyli “ustawy o niepełnosprawności”. Szkoleniem objętych jest ponad 100 osób z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Po okresie urlopowym wzrosło społeczne zapotrzebowanie na spotkania w KSON-ie, czego efektem są 4 nowe powstające organizacje: Klub Seniora i Wolontariusza jako Stowarzyszenie rejestrowe, Klub Kibica Niepełnosprawnego i Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych, a także Karkonoskie Centrum Edukacji Zdrowotnej “VITA”, grupujące przy współpracy ze środowiskiem medycznym osoby chorujące na m.in. na schorzenia kardiologiczne, nowotworowe, diabetologiczne i ortopedyczne.

W sferze wypoczynku, do 9.09. grupa seniorów z KSON wypoczywała na wczasach w Międzyzdrojach, ale już myślimy - mówi Stanisław Marek, o roku przyszłym, na który zarezerwowaliśmy w okresie letnim około 150 miejsc nad morzem. Mamy też stałą ofertę wycieczek zagranicznych do Grecji, Francji i Chorwacji, które jednak z uwagi na pożary panujące w południowej Europie sprzedają się średnio.
Nadal od początku grudnia ubiegłego roku trwają warsztaty wirtualne, w których bierze udział od 20 do 50 uczestników. Odbywają się one zawsze we wtorek o godzinie 12.00 na platformie zoom , co dla wielu starszych jest kolejnym przełamaniem barier cyfryzacyjnych - mówi Joanna Zagórska z KSON. - W ostatni wtorek odbył0 się 46. spotkanie, a gościem specjalnym było kierownictwo JSM, które w ocenie mieszkańców wiele uwagi poświęca zabobrzańskim seniorom i niepełnosprawnym.

W sejmiku są bezpłatni doradcy z zakresu prawa, psychologii, dietetyki i rzecznictwa osób niepełnosprawnych.

Czekamy na Państwa w siedzibie KSON-u od pn. do pt. w godzinach 10.00-16.00 przy ul Osiedle Robotnicze 47 a, tel. 757524254, mail biuro@kson.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Postawili na zieleń

Z Pawłem Drozdem na Antarktydzie

Wzorowa młodzież

Czytaj również

Sportsmenka nagrodzona

Niemal 100 milionów dla regionu

System telematyczny to nie tylko lokalizacja pojazdów! Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać!

Uroczyste złote gody

Strefa dla mieszkańców

Dni Muzyki Papieskiej

Naturalnie dla włosów

Szlaki sporo kosztują

Granty PPGR