Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 26 stycznia
im. Pauliny, Polikarpa

Kowary: W Kowarach pamiętają o dawnych górnikach

Sobota, 4 grudnia 2021, 8:17
Autor: WAC
Fot. UM Kowary
W przededniu dnia patronki górników, czyli św. Barbary wczoraj (3.12) odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą kowarskiemu górnictwu.

To już drugi rok z rzędu gdy obchody Barbórki w Kowarach z powodu pandemii były bardzo skromne. Wcześniej z okazji górniczego święta odbywały się uroczyste sesje Rady Miasta oraz okolicznościowe akademie. We wczorajszej uroczystości oprócz lokalnych samorządowców uczestniczyły osoby i ich rodziny przed laty związane z wydobyciem rud żelaza i uranu. Nie zabrakło też przedszkolaków z kowarskich przedszkoli.

Kowary od samego początku swojego istnienia związane było z górnictwem i kowalstwem. Według podań, w 1148 roku waloński gwarek Laurentius Angelus dokonał na zboczu góry Rudnik odkrycia rudy żelaza. Wkrótce w dolinie rzeki Jedlicy zaroiło się od dymarek i kuźni. 4 września 1513 roku król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk nadał Kowarom prawa miejskie. W XVI wieku miasto było obok Świdnicy i Wrocławia najważniejszym centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. Intensywny rozwój Kowar przerwała wojna trzydziestoletnia. Skutecznie zahamowała rozbudowę miasta, wyniszczyła ludność. Po upadku przemysłu górniczego i metalurgicznego w Kowarach rozwinęło się tkactwo. Przez następne 200 lat miasto utrzymywało się dzięki włókiennictwu.

Wiek XX znów w Kowarach należał do górnictwa. Najpierw po pierwszej wojnie światowej krótko kontynuowano wydobycie rud żelaza, a następnie na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, w największej tajemnicy wydobywano rudy uranu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezentacja OSP Sobieszów w ratuszu  

Senator o działaniach osłonowych rządu

Będzie posterunek straży pożarnej w Karpaczu?

Czytaj również

Karkonoski „samobój”

Działa Karkonoski Klub Kibiców Niepełnosprawnych

Sanepid ws. glifosatu

Otwarcie wirtualnej strzelnicy w ZSTiL

Sypią się mandaty

Dla babć i dziadków

Dzień Najbardziej Kochanych

Nowa obwodnica do połowy roku

Wozy dla strażaków