Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 czerwca
im. Elżbiety, Marka

Polska: Unijne fundusze – jak głosowano?

Środa, 5 maja 2021, 7:14
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Pixabay
We wtorek (4.05) 290 posłów zagłosowało za przyjęciem unijnej pożyczki, ale też budżetu unijnego na kolejną perspektywę. "Za" byli posłowie PiS, Lewicy, PSL, Polski 2050 oraz pojedynczy przedstawiciele innych ugrupowań. Przeciwko była Solidarna Polska i Konfederacja, a Koalicja Obywatelska w większości wstrzymała się od głosu. Jak decydowali posłowie z naszego regionu?

W głosowaniu wzięło udział 456 posłów i posłanek. "Za" było 290 osób, 33 "przeciw", a 133 wstrzymało się od głosu. Nie zagłosowały 4 osoby.

Z klubu PiS za przyjęciem ustawy było 211 z 233 osób, w tym m.in. Marzena Machałek z Jeleniej Góry i Elżbieta Witek z Jawora. Przeciwko w klubie PiS byli posłowie Solidarnej Polski.

Wśród parlamentarzystów Lewicy "za" było 46 z 47 osób, w tym Robert Obaz z Jeleniej Góry i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Warszawy. Wstrzymał się jedynie Andrzej Rozenek.

"Za" byli również politycy Koalicji Polskiej - PSL: 22 posłów "za", a wstrzymał się Jacek Protasiewicz.

Ponadto za przyjęciem ustawy było 5 posłów koła Polska 2050, a także 2 z 4 polityków Kukiz'15, w tym Stanisław Żuk z Zawidowa.

Spośród polityków Konfederacji 11 osób było przeciw, w tym Robert Winnicki ze Zgorzelca. Politycy Koalicji Obywatelskiej w większości wstrzymali się od głosu (127, w tym Zofia Czernow z Jeleniej Góry, Robert Kropiwnicki z Legnicy oraz Piotr Borys z Lubina), 2 osoby nie zagłosowały, a 1 poparła projekt (Franciszek Sterczewski).

Ustawa trafi do Senatu i zostanie rozpatrzona w ciągu 30 dni. Aby budżet unijny oraz fundusz odbudowy weszły w życie, wszystkie kraje unijne muszą je zatwierdzić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry strażaków

Nagrody wręczone

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Czytaj również

Odznaczenia dla opozycjonistów

Oczyszczalnia już po modernizacji  

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Nowa dyrektorka ZTA

Pierwsza wodna kurtyna