Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

JELENIA GÓRA: Uliczne relikty na szyldach

Piątek, 1 lutego 2008, 9:16
Aktualizacja: 9:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ulica generała Świerczewskiego wciąż jest w Jeleniej Górze. Jeśli nie na planie miasta, to na tabliczkach przy niektórych kamienicach.

Nazwę zmieniła rada miejska w 1993 roku na fali zrzucania z szyldów nazwisk i nazw własnych patronów ulic, którzy kojarzą się z ustrojem komunistycznym. Wtedy także nowe miana otrzymało wiele innych traktów w mieście: Bankowa (15 Grudnia), Groszowa (Nowotki), Bohaterów Westerplatte (Związku Walki Młodych), Powstańców Wielkopolskich (Pstrowskiego).

Do dziś jednak relikty pozostały nie tylko w pamięci starszych jeleniogórzan, którzy mają zakodowane dawne nazewnictwo. Jak widać – starocie uchowały się także na niektórych szyldach. Tak jest na Sudeckiej. Podobnie – na Powstańców Wielkopolskich. Na jednej z kamienic ulica wciąż nazywa się Pstrowskiego.

Nie razi to ani mieszkańców, ani zarządców budynków. Podobnie błędy, jakie pojawiają się przy pisaniu innych nazw ulic. I tak, na przykład, na witrynie przy ul. 1 Maja czytamy, że sklep zoologiczny został przeniesiony na „ul. Konopnicką”. Na szczęście obok wisi karteczka z poprawną nazwą: Konopnickiej.

Jak widać, to co wydaje się na pozór oczywiste, wciąż budzi wątpliwości niektórych mieszkańców Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzień Słońca

Rozpoczął się proces

Straż miejska złamała prawo?

Czytaj również

Bezpartyjni na rzecz środowiska

Na pamiątkę d. cmentarza

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Nowa nazwa i wnętrze

Tak się ptaków nie dokarmia

Tak nie wolno parkować!

Złożyli kwiaty przy pomniku

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

KPSW w trosce o przyrodę