Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 29 listopada
im. Błażeja, Saturnina

Karpacz: Uczcili setne urodziny Tadeusza Różewicza

Niedziela, 10 października 2021, 7:04
Autor: WAC
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki
Przy Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w miniony piątek (8.10) została odsłonięta tablica z okazji przypadającej wczoraj (9.10) setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza. Odsłonięcia dokonał syn poety Kamil Różewicz.

Tadeusz Różewicz urodził się w Radomsku 9 października 1921 roku. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. Laureatem wielu odznaczeń, nagród i tytułów. Jego spuścizna poetycka liczy 50 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Twórca przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok wierszy takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

Tadeusz Różewicz napisał w swoim testamencie: „Jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym. Proszę też miejscowego proboszcza, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymsko – katolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie) odmówił odpowiednie modlitwy. Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia, gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach”.

Wola poety została spełniona i został pochowany u stóp Karkonoszy 29 kwietnia 2014 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Andrzejkowy Poranek Rodzinny w JCK „Muflon”

Prezent na święta? Przyjdź na kiermasz książki regionalnej!

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Czytaj również

MPGK odśnieża

Dzień Tolerancji w ZSOiT

Dachowanie audi

Kolejne dzikie wysypisko w Maciejowej

W cieniu pokrywki

Dziwne jest serce kobiece.... w Muzeum Karkonoskim

Sukces zbiórki dla ratowników górskich

Podwyżki podatków lokalnych

„Viva Patria Polonia”!