Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 22 października
im. Filipa, Halki

Jelenia Góra: Uczcili Dzień Sybiraka

Sobota, 18 września 2021, 8:34
Aktualizacja: 8:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W całej Polsce 17 września odbywały się uroczystości związane z Dniem Sybiraka. Nie inaczej było w Jeleniej Górze, gdzie najpierw spotkano się przy pomniku pamięci Sybiraków na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej, a następnie odbyła się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz uroczysty obiad.
Na naszym terenie jest ok. 2000 Sybiraków - przeważnie są to osoby, które były wtedy dziećmi, bo rodzice już umarli - powiedziała Leokadia Halicka, wiceprezes oddziału jeleniogórskiego Związku Sybiraków.
Najwięcej wywózek było 10 lutego 1940 roku - NKWD budziło wszystkich w nocy i mieliśmy 10 minut, żeby się spakować i wyjechać. Wywieźli całą moją rodzinę, nawet najstarszego brata mojego ojca z 4 dzieci, w tym dwoma półrocznymi - wspomina L. Halicka, której głos nadal się łamie, gdy wspomina tamte czasy. - Dzień Sybiraka przypomina o głodzie, chłodzie na Syberii. Chcemy postawić pomnik naszym matkom, bo dzięki nim przeżyliśmy i wróciliśmy do Polski - dodała Sybiraczka.
Sybiracy się wykruszają i póki jeszcze żyją, niech przekazują wiedzę o tym, co się działo - podkreślił Mieczysław Rozmuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzieci przebadane i co dalej?

Tytoniowy gang rozbity

Dzień Szelek

Czytaj również

Dziki coraz bardziej uciążliwe

Krwiodawstwo (na razie) w krwiobusie

Z Pawłem Drozdem na Antarktydzie

Usuwanie skutków wichury

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice

Spór na ryneczku trafił na wokandę

Festyn Ekologicznej Rodziny już jutro  

Mówili o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej  

Serce pod Śnieżką