Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Jelenia Góra: Uchodźcy w Jeleniej Górze

Piątek, 20 maja 2022, 14:15
Aktualizacja: 14:18
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
O ile bez większych problemów można się domyślić, że Svietlana, czy Artem to imiona ukraińskie, to już z Kariną, Pauliną czy Arturem nie jest tak prosto. A wszystkie te dzieci to urodzenia ukraińskie w Jeleniej Górze.

W obiektach komunalnych Jeleniej Góry przebywa obecnie ok. 660 osób i ta liczba od dłuższego czasu jest stabilna. Z ogólnej grupy dokładnie połowa – 330 – to dzieci. Miasto wydało ok. 2.600 nr PESEL osobom z Ukrainy, ale to wcale nie znaczy, że tylu uchodźców tu znalazło miejsce schronienia. Ze względu na jakość i tempo obsługi wnioski o nadanie numeru PESEL składali też obcokrajowcy mieszkający daleko od Jeleniej Góry. Zdarzyło się nawet, że – po uprzedzeniu – w Centrum Obsługi Mieszkańca UM zjawiło się naraz ponad 20 osób z Wrocławia, bo uznali oni, że łatwiej będzie wynająć autobus i uzyskać nr PESEL w Jeleniej Górze, nawet biorąc pod uwagę czas przejazdu, niż te formalności załatwiać we Wrocławiu.

Z dniem 11 maja br. przestał działać „punkt rejestracyjny”, oblegany w marcu – ustał bowiem potok migrantów. Od 12 maja obowiązki rejestracji przejęło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie i do tej pory odbywała się część rejestracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne wsparcie finansowe dla KANS

Przebudowa jazu

Zwycięski kierowca

Czytaj również

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Cieplej ekologicznie

Klasyki w Jeleniej Górze

Przeciw podtopieniom

Darmowy przewóz

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Jechał zbyt prędko

Kowarskie Stragany z muzyką i zabawą

Ścieki w Kamiennej