Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12429
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tydzień Kultury Kresowej rozpoczęty

Niedziela, 11 czerwca 2017, 13:44
Aktualizacja: 13:46
Autor: TAB
Jelenia Góra: Tydzień Kultury Kresowej rozpoczęty
Fot. TAB
W sobotę (10 czerwca) rozpoczął się Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich. Cykl imprez zaplanowanych w Jeleniej Górze i okolicach ma na celu przybliżyć historię i kulturę dawnych wschodnich rubieży Rzeczypospolitej.

Głównym akcentem inauguracji Tygodnia był wieczór autorski Edwarda Łysiaka, twórcy powieści opartych na faktach „Kresowa opowieść” Autor jest wrocławianinem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej, inżynierem elektrykiem. Kresami interesuje się od dzieciństwa – jego mama i babcia snuły opowieści o wsi pod miasteczkiem Kuty na Pokuciu, gdzie 17 września 1939 roku odbyło się ostatnie posiedzenie rządu polskiego. W swoich historiach obie kobiety zawsze wracały do jednego wątku – 10 lipca 1944. Wtedy dwie sotnie banderowców zeszły do wsi, by spacyfikować jej mieszkańców – Polaków. Zginęły wówczas 23 osoby.

Historie opowiadane w rodzinie zainspirowały Edwarda Łysiaka do zajęcia się tematyką Kresów. I tak powstał tom pierwszy „Kresowych opowieści – Michał” i tom drugi „Kresowe opowieści – Julia”. Akcja powieści „Michał” toczy się w latach 1930-1947 właśnie w miasteczku Kuty, miasteczku wielonarodowym, zamieszkałym przez Polaków, Żydów i Ukraińców, szanujących wzajemnie swoje zwyczaje, religię i kulturę. Stan ten zmienia apetyt nacjonalistów na utworzenie samostiennej Ukrainy. Opowieść o przyjaźni kilkunastoletnich chłopców, zmienia się w narrację o wrogości i nienawiści. Autor – jak sam mówi – napisał tę powieść, by dać świadectwo tamtym okrutnym czasom. Zbieranie materiałów i praca nad książkami zajęła dziesięć lat. W tym czasie znalazł odpowiedzi na wiele nurtujących, nie tylko jego, pytań. Nie znalazł odpowiedzi na jedno: Dlaczego Polacy musieli zginąć w tak okrutny sposób? Czy zależy to od azjatyckiej mentalności wschodnich narodów? Czy wpływ na postępowanie UPA miała opinia: „Polaków należy mordować w tak okrutny sposób, by przez kolejnych dziesięć pokoleń nie śmieli spojrzeć w stronę Ukrainy”?

W czasie swojego wystąpienia przypomniał, że to Rosjanie bronili Polaków przed UPA. Miasteczka i wioski zamieszkałe przez Polaków były przez Rosjan chronione przed oddziałami Bandery. Na Kresach Polacy stanowili mniejszość narodową. Jedynie Lwów był polskim miastem, zamieszkiwanym przez 2/3 ludności pochodzenia polskiego. Stąd „walka” o niepodległą Ukrainę. Autor sagi o Kresach kilkakrotnie podkreślał, że nie należy uogólniać poglądów o „okrutnych Ukraińcach”. Większość tamtego społeczeństwa – 90 procent – była sterroryzowana przez banderowców. Wielu nie obawiało się nieść pomoc Polakom. Tak jak powieściowa Wasiuta, dwudziestoletnia Ukrainka, mająca swój pierwowzór literacki, która ocaliła życie matki autora. Bo w tych dwóch tomach prawdziwe życie przeplata się z fikcją literacką: - W swojej opowieści starałem się obiektywnie spojrzeć na polsko-ukraińskie relacje w różnych okresach: przedwojennych, wojennych i powojennych – dodaje Edward Łysiak.

To pierwsza z zaplanowanych imprez z okazji Tygodnia Kultury Kresowej. We wtorek w Książnicy Karkonoskiej od 15.30 kolejne wydarzenia z okazji Tygodnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
807
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group