Jelenia Góra: Turniej Feryjny 2016 w "Jedenastce"

Piątek, 5 lutego 2016, 10:20
Aktualizacja: 10:23
Autor: Org
W Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze wystartował Klasyczny Turniej Feryjny 2016. To już druga edycja tego rodzaju zawodów, zorganizowanych z inicjatywy Klubu Szachowego Jelonka Jelenia Góra. Tym razem do rywalizacji (1–4 lutego) przystąpiło 42 dzieci ze szkół podstawowych. Organizatorów cieszy rosnące zainteresowanie najmłodszych, gdyż w stosunku do roku ubiegłego frekwencja wzrosła o 11 osób.

Zawodnicy grają w trzech grupach, w zależności od posiadanego rankingu Polskiego Związku Szachowego (PZSzach). W najsilniejszej grupie A(ranking 1600 i wyższy) do „boju” przystąpiło 10 zawodników i zawodniczek. Po pierwszym dniu i dwóch rundach z kompletem punktów prowadzi Nikodem Świercz. Tu zawody przeprowadzone zostaną systemem kołowym, tzn. każdy zawodnik zagra jedną partię z wszystkimi pozostałymi. W pozostałych rozgrywkach -ze względu na większą liczbę zawodników- zastosowano system szwajcarski. Grupa B to rywalizacja 18 dzieci z rankingiem 1400. Po dwóch rundach prowadzi czwórka: Julia Salamon, Miłosz Kaszewski, Marcin Danielski i Igor Burda. Z kolei w 14-osobowej grupie C rywalizują juniorzy z rankingiem 1000-1250. I tu również lideruje czwórka z kompletem2,0 pkt. Są to: Oliwia Niemiec, Michał Cieszkowski, Wiktoria Sokal oraz Wojciech Łada. Jutro kolejne 2 rundy w grupach B i C oraz 3 rundy w grupie A.
Bieżące wyniki oraz kojarzenia dostępne są w systemie chessarbiter.

W tegoroczną przerwę zimową koniec Klasycznego Turnieju Feryjnego przypadł w Tłusty Czwartek. Ostatni dzień zawodów rozpoczął się miłą niespodzianką. Znajomi fundatorzy przywieźli pączki dla wszystkich dzieci. Jeszcze inni zadbali o sędziów i organizatorów. Za ten sympatyczny początek dnia Klub Szachowy Jelonka składa serdeczne podziękowania.

Potem przyszedł już czas, by pobrane kalorie „spalić” emocjami podczas ostatnich dwóch rund. W grupie A, zgodnie z przewidywaniami, wygrał Nikodem Świercz (8,0). Co prawda rano - będąc w niedoczasie- przegrał z Kacprem Karpem (6,0), ale w ostatniej rundzie pokonał Piotrka Filipowicza (6,0). Kacper dzięki tej wygranej oraz pokonaniu w ostatniej rundzie Wiktorii Janikowskiej zakończył turniej na bardzo dobrym 3 miejscu. Piotrek przegrał w ostatniej rundzie z liderem i -pomimo zwycięstwa w 8 rundzie nad Dominikiem Adamczykiem- zajął miejsce 4. Zawody może jednak zaliczyć zdecydowanie do kategorii udanych. Walczących o miejsce 3 wyprzedził za to Paweł Szarko (6,5). Niewiele zabrakło mu do wypełnienia normy na II kategorię PZSzach. Pół punktu więcej i byłaby „dwójka”. Nie ma co się jednak smucić, gdyż cieszyć się można z dwójki na podium, a czas na wyższe kategorie jeszcze nastanie.

W klasyfikacji dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Kinga Strzała. Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja w grupie B. Losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej chwili, a o ostatecznym rozstrzygnięciu zainteresowani dowiedzieli się dopiero podczas wręczania nagród. Trzech pierwszych zawodników zdobyło po 6,0 pkt. i o końcowej klasyfikacji decydowała punktacja pomocnicza Buchholtz’a. A ta pokazała ,że najsilniejszych przeciwników miał Igor Burda i to on cieszył się ze zwycięstwa w całym turnieju. Drugie miejsce zajął lider po 3 dniach zawodów – Mikołaj Romańczuk. Przegrał z Igorem zaledwie 0 0,5 pkt. pomocniczego (szczegóły w wynikach). Trzeci miejsce po świetnym finiszu dla Szymona Bartosiaka. Do podium niewiele zabrakło Miłoszowi Kaszewskiemu (5,5). Lider półmetka zajął ostatecznie 4 lokatę. Cała czwórka wypełniła normę na III kategorię PZSzach i w kolejnych zawodach tego typu wystartuje już w wyższej lidze. Gratulacje. Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Oliwia Ćwiszewska (5,0), która w łącznej klasyfikacji była 5. Bardzo dobrze zagrała również młodsza od niej o 2 lata Julia Salamon (4,5) zajmując 7 miejsce na 18 startujących. Potyczki o najwyższe lokaty w grupie C zdominowały dziewczęta. Nikomu szans nie dała Oliwia Niemiec (8,0) wygrywają ze wszystkimi swoimi przeciwnikami i przeciwniczkami. Pozycji lidera, a raczej liderki nie oddała od pierwszego dnia. Jak sama przyznała ,były to pierwsze zawody ,w których nikomu nie pozwoliła zabrać sobie choćby pół punktu. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Sokal (7,0), która uległa jedynie zwyciężczyni. Obie jednak z dużą przewagą wyprzedziły trzeciego Michała Cieszkowskiego (5,0). Pierwsza trójka osiągnęła jeszcze jeden sukces: Oliwia i Wiktoria wypełniły normę na III kat. PZSzach, a Michał na IV. Gratulacje. Wobec dużych sukcesów dziewcząt puchar i nagrodę dla najlepszej zawodniczki otrzymała Lidia Cieplińska.

Wszystkie dzieci które wystartowały w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody (karty upominkowe, piłki). Zwycięzcy w każdej z grup oraz najlepsze dziewczynki uhonorowano przepięknymi szklanymi pucharami wykonanymi i ufundowanymi przez pracownię Kolorowe Szkiełka – Moja Pasja.

Klub Szachowy Jelonka składa bardzo serdeczne i gorące jak piec do wypalania szkła podziękowania. A jutro dla chętnych jeszcze turniej szachów błyskawicznych, które pomagają podejmować decyzję w tzw. niedoczasie ,który zdarza się w partiach klasycznych (długich). Taki rodzaj treningu i dobrej zabawy. Gramy do pierwszego błędu. Klub postanowił zwiększyć pulę nagród do miejsca dziesiątego włącznie oraz ufundować nagrodę dla najlepszej dziewczynki. W tej chwili zgłosiło się już ponad 30 dzieci. Miejsc przy szachownicach jest dla 50. Zapraszamy. Rejestracja elektroniczna do 22:00. Blitz – 2016.02.05 – piątek