Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9083
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trujące ciepło

Wtorek, 23 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 23 października 2007, 19:32
Autor: AGA
Jelenia Góra: Trujące ciepło
Fot. Agnieszka Gierus
Tysiące jeleniogórzan wciąż korzysta z tradycyjnego ogrzewania. W piecach wielu rozpala odpadkami.

Dymiące kominy i smog unoszący się nad miastem to nieodłączny widok jesienno-zimowego krajobrazu wielu miast. Tradycyjne ogrzewanie węglem (zwłaszcza brunatnym) oraz koksem stanowi duże zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców.

Zanieczyszczenia okien to najmniejszy problem. Znacznie poważniejszy stanowią toksyczne wyziewy ze spalania odpadów. Paleniska domowe wykorzystujące węgiel i koks mają ogromny udział w emisji dwutlenku siarki i azotu oraz pyłów. Do tego dochodzi niszczenie kominów.
Często bowiem w piecu lądują plastikowe opakowania, szmaty, stare buty, a nawet lakierowane meble. Kominiarze przestrzegają, że zarówno nowe i stare konstrukcje kominowe nie są przystosowane do przyjęcia tego typu spalin. Przewód kominowy w szybkim tempie ulega korozji i wcześniej czy później zostaje zatkany.

Stare kamienice i nowo wybudowane domki – piece można znaleźć w każdym zakątku Jeleniej Góry. Właściciele tłumaczą, że węgiel i koks to znacznie tańszy i bardziej ekonomiczny sposób, niż np. ogrzewanie gazowe lub elektryczne i nie zamierzają z niego zrezygnować.

Ale niektórzy wykorzystują nie tylko drożejący opał. Wielu mieszkańców do pieca kładzie zawartość koszy na śmieci, stare ubrania, buty, gumy i inne odpadki. Tłumaczą się biedą. Straż miejska jest bezsilna, bo – co prawda może zwrócić uwagę na palenie ognisk pod czyimś oknem – ale już do pieca ludziom zajrzeć nie ma prawa.

Bardzo uciążliwe dymy snują się nad Cieplicami, uzdrowiskową częścią miasta. – Co to za uzdrowisko, gdzie wdycha się duszące smrody? – pytają kuracjusze.

Bardziej ekologiczne w spalaniu drewno do modnych ostatnio kominków drożeje. Coraz częściej bywa też przedmiotem kradzieży. Sezon dla złodziei właśnie się zaczyna – przestrzega straż leśna, która ma za mało ludzi, aby skutecznie ścigać nieuczciwych „drwali”.

Do dbałości o środowisko i ekologicznego grzania namawiają władze miasta, ale odrzucają zapowiadane podwyżki cen gazu i prądu.

– Mamy świadomość szkodliwego wpływu na środowisko i od lat wspomagamy likwidację źródeł tzw. niskiej emisji. Na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 18.06.1996 roku dotujemy modernizację ogrzewania na system proekologiczny (gazowy, olejowy, elektryczny bądź podłączenie do miejskiej ciepłowni) w budynku lub lokalu mieszkalnym – wyjaśnia Ewa Tomera, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. O dotację w wysokości 500zł ubiegać się mogą wyłącznie osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Jeleniej Góry w roku, w którym została zakończona inwestycja.

Szczegółowe warunki znajdują się na stronie internetowej www.jeleniagora.pl/isieko oraz Biuletynie Informacji Publicznej (http://jelenia-gora.bip.info.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
381
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group