Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9573
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Testament Papieża - komentarze

Piątek, 8 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2006, 16:10
Autor: IAR
W Watykanie opublikowano testament Jana Pawła II.

Na jego ogłoszenie niektórzy czekali z nadzieją - licząc na to, że być może papież zapisał w nim, iż chce spocząć w "polskiej ziemi". Teraz wiemy już, że testament jest świadectwem pontyfikatu Jana Pawła II, a nie rozporządzeniem na przyszłość.

- Nie możemy czuć się rozczarowani. Ojciec święty należał i należy do całego Kościoła - mówi z Rzymu lubelski metropolita, arcybiskup Józef Życiński.

Treść papieskiego testamentu nie zaskoczyła ojca Stanisława Tasiemskiego z Radia Watykańskiego. Zdaniem ojca Tasiemskiego jest to dokument bardzo przejmujący. Duszpasterz przypomniał fragment, w którym Papież pisze o cierpieniu. Według ojca Tasiemskiego tekst ten świadczy o głębokim zaufaniu, jakim Papież darzył Boga. Duszpasterz z Radia Watykańskiego podkreśla, że testament nie jest wykładem o całości nauczania Jana Pawła Drugiego. Nie ma w nim całego bogactwa papieskiego umiłowania ojczyzny i kultury czy entuzjazmu ze spotkań z młodzieżą. Dlatego też, zdaniem ojca Tasiemskiego, tekst ten nie wyraża całego Karola Wojtyły - takiego, jakim był.

Profesor uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego Jan Grosfeld uważa, że testament Jana Pawła II przede wszystkim uczy pokory. Jego zdaniem świadczy o tym prośba o przebaczenie na początku tekstu.

Jan Paweł Drugi napisał w swoim testamencie, że to Kolegium Kardynalskie zdecyduje o miejscu jego pochówku. W opublikowanym dzisiaj dokumencie Papież wyjaśnił, że Kolegium może zapytać Polaków o miejsce jego pochówku, ale tylko gdy uzna to za stosowne. Zdaniem księdza Adama Bonieckiego z "Tygodnika Powszechnego" kwestia miejsca pochówku nie była dla Papieża najważniejsza.

Według Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski - testament Jana Pawła II należy czytać na kolanach.

- To dokument, który wymaga medytacji modlitewnej - powiedział biskup Piotr Libera. Jego zdaniem, papieski testament pisany jest wiarą, nadzieją i miłością. Z pozostawionego przez Papieża tekstu jasno wynika, że pisał go człowiek przekonany o obecności Boga w jego życiu, we wszystkim co robił: jako kapłan, jako biskup i jako Papież - podkreślił biskup Libera.

W papieskim testamencie widać dwie główne kategorie: pamięć i tożsamość - mówi biskup Libera. Zwraca także uwagę, że Jan Paweł II wraca w nim do wielkich dzieł, która dokonały się za jego życia za łaską Bożą. W odniesieniu do pamięci - biskup Libera wymienił tu powołanie kapłańskie Karola Wojtyły, łaskę biskupstwa i przede wszystkim powołanie na Stolicę Piotrową. W odniesieniu do tożsamości - biskup Libera zwrócił uwagę na odwoływaniie się Ojca Świętego do polskich korzeni.

Profesor Wojciech Roszkowski uważa, że śmierć polskiego Papieża zmobilizowała duchowo Polaków. Wyraził nadzieję, że dzięki wspomnieniu tego tygodnia to zwarcie duchowe pozostanie jako fundament duchowy nowych czasów.

Profesor Roszkowski uznał też, że treść testamentu Jana Pawła Drugiego jest kolejnym akordem rekolekcji. Zdaniem historyka, z papieskiego testamentu przebija świadomość przemijania bytu doczesnego i poczucie konieczności bycia gotowym do odejścia. Profesor Roszkowski w rozmowie z IAR zwrócił też uwagę na skromność i pokorę wyrażoną słowami testamentu. Wojciech Roszkowski uważa, że z przesłania Jana Pawła Drugiego bije przekonanie jego autora o tym, iż żyje on w niezwyklych i trudnych dla Kościoła czasach. To, że potrafił stanąć na wysokości ciężkiego zadania, wynikalo, zdaniem Roszkowskiego ze świadomości, iż wszystkim kieruje Bóg.

Jan Paweł drugi był Papieżem całego Kościoła, nie tylko Polaków. Stąd w jego testamencie w trakcie upływu pontyfiktau pojawiają się zapiski o tym, że to kolegium kardynalskie ma zadecydować o miejscu pochówku, powiedział w Radiu Kaków publicysta katolicki - Czesław Ryszka.

- Testament Papieża pokazuje jego całkowite oddanie Bogu - mówi Janusz Poniewierski, redaktor miesięcznika Znak. W rozmowie z Radiem Kraków publicysta podkreśla, że Papież zaufał Bogu, i dzieki temu zwyciężył.

Według publicysty ostatnia wola Papieża jest też przesłaniem dla wiernych, by, jak On, umieli oddać swoje życie Bogu.

Przestrzeganie nauki Drugiego Soboru Watykańskiego to, zdaniem ksiądza Andrzeja Koprowskiego główne przesłanie testamentu Jana Pawła Drugiego. Testament pisany w latach 1979 - 2000 został opublikowany przez Watykan.

Jezuita ksiądz Andrzej Koprowski w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że Jan Paweł Drugi uznał za ważne przekazywanie nauki Drugiego Soboru szczególnie młodemu pokoleniu. Zdaniem ks. Koprowskiego Papież, formułując swoje przesłanie duchowe miał świadomość, że jego los jest w ręku Opatrzności i że jak każdy człowiek, musi zdawać Bogu rachunek ze swego życia.

Odniesienie do kościołów wschodnich i ludzi innych religii ksiądz Koprowski uznał za dowód prawdziwie chrześcijańskiego spojrzenia na życie, spojrzenia oczami Chrystusa - Odkupiciela. Ksiądz Koprowski zauważył, że choć Papież wyrósł w kulturze polskiej, był jednocześnie otwarty na wszystkich ludzi, czyli na całość dzieła bożego. Zatem jednym z motywów jego testamentu jest troska o człowieka.

Prezes Fundacji Jana Pawła II w Rzymie mówi, że opublikowany dziś testament Papieża jest jeszcze jednym świadectwem jego miłości do Kościoła. Testament Papieża dotyczy między innymi miejsca pochówku, ale przede wszystkim jest to testament duchowy. Według księdza prałata Stefana Wylęzka, świadczy o tym, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem Kościoła.

Testament pozostawiony przez Jana Pawła Drugiego jest jednym z najważniejszych dokumentów watykańskich ostatniego czasu. Uważa tak profesor Edward Ciupak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową profesor zauważył, że testament ma charakter przede wszystkim pożegnalny i dziękczynny, stanowiąc w pewnym sensie rachunek sumienia Papieża. Nie ma w nim sformułowań czysto moralizatorskich czy etycznych, Ojciec Święty pisze językiem prostym i zrozumiałym dla każdego człowieka. Edward Ciupak zaznaczył, że Jan Paweł Drugi poświęcił dużo miejsca Matce Bożej, którs wywarła kluczowy wpływ na jego życie. Papież wzywa w testamencie, by czuwać, aby zło nie zapanowało nad światem. Zaznacza, że w niektórych krajach "Kościół znajdował się w XX wieku w okresie takiego prześladowania, które w niczym nie ustępowało mękom pierwszych chrześcijan, a raczej je przewyższało co do stopnia bezwzględności i nienawiści".

Profesor z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego jest przekonany, że treść papieskiego testamentu zainsipiruje Polaków do dalszych głębszych przemyśleń, poszerzając ich wiarę i umacniając pozycję Kościoła w naszym kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group