Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8188
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

Czwartek, 5 grudnia 2019, 10:19
Aktualizacja: Piątek, 6 grudnia 2019, 14:32
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony
Fot. Archiwum K. Tęczy
Komisja, w której składzie byli przedstawiciele: inwestora (Oddział PTTK „Sudety Zachodnie”, wykonawcy prac remontowych, nadzoru budowlanego, biura konserwatora zabytków, Urzędu Miasta Jelenia Góra, odebrała kolejny etap ratowniczych prac budowlano–konserwatorskich korony murów pallacium na zamku Chojnik.

Ze względu na warunki atmosferyczne panujące na Górze Chojnik oraz na bluszcz porastający liczące kilkaset lat mury zamkowe, ich stabilność została nadwyrężona do tego stopnia, że zaszła konieczność ich naprawy.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” będący właścicielem zamku, od kilku lat pozyskuje fundusze na kolejne etapy prac remontowych koniecznych do wzmocnienia murów zamkowych i likwidacji możliwości ich zawalenia. Niestety potrzebne kwoty są na tyle duże, że nie ma możliwości wykonania tych prac w jednym cyklu. Dlatego całość została podzielona na kilka etapów. Do tej pory udało się pozyskać ponad 890 tysięcy złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało ponad 687 tys., Urząd Miasta Jeleniej Góry 75 tys., Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego 30 tys., a wkład własny Oddziału PTTK wyniósł 46 tys. zł.

Tegoroczne prace prowadzone w ramach IV etapu kosztujące 611 tys. zł zostały pokryte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (492 tys.), Urząd Miasta Jeleniej Góry (60 tys.), Urząd Marszałkowski (40 tys.) i Oddział PTTK (19 tys.).

Całość prac ratowniczo-naprawczych murów zamkowych polegała na ich oczyszczeniu, likwidacji bluszczu, który wrastając w mury powodował ich rozsadzanie, wzmocnieniu poprzez uzbrojenie metalowymi siatkami mocowanymi za pomocą stalowych szpilek oraz wylaniu wieńca żelbetowego spinającego całość. Przy okazji wymieniono konstrukcję kładki prowadzącej do wieży a także położono nowe deski na pomoscie. Na dzień dzisiejszy turyści mogą czuć się bezpieczni podczas zwiedzania zamku. Nie oznacza to oczywiście, że na zamku nie ma co robić. Prac koniecznych do utrzymania w dobrym stanie substancji zamkowej jest wiele. Najważniejsze jednak na daną chwilę jest podjęcie prac zmierzających do realizacji zaopatrzenia zamku w wodę oraz odprowadzenie ścieków. Bez tego bowiem funkcjonowanie działającej na zamku gospody staje się coraz bardziej kłopotliwe. Dlatego Oddział PTTK podjął już prace projektowe tak, by możliwe było oszacowanie kwoty potrzebnej do realizacji tej inwestycji.

Doprowadzenie gospodarki wodno-ściekowej zamku jest na dzień dzisiejszy koniecznością. Chojnik bowiem leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i nie może powodować zagrożenia dla jego przyrody. Niestety, ze względu na przewidywane koszty takiej inwestycji, wykonanie tego zadania nie będzie ani proste, ani łatwe. Miejmy jednak nadzieję, że Oddział PTTK poradzi sobie i za kilka lat nie będzie już kłopotów z funkcjonowaniem istniejącego tam obiektu gastronomicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

14
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
4
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
75
wymaga dużej restrukturyzacji
61%
wymaga likwidacji
23%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group