Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 grudnia
im. Krystyny, Sabiny

Jelenia Góra: Ten dźwig zagrożeniem?

Sobota, 16 października 2021, 6:05
Autor: WAC
Fot. Czytelnik
Z prośbą o interwencję w sprawie nieużywanego od dwóch lat żurawia wieżowego na ulicy Morcinka w Jeleniej Górze zwrócił się do naszej redakcji pan Sebastian.
Problem polega na tym, że firma, która miała tu wybudować blok mieszkalny, podczas początku pandemii zniknęła – mówi nasz Czytelnik. - A ramię dźwigu wisi nad dachem bloku czteropiętrowego. Podczas silnych wiatrów strasznie trzeszczy i się kołysze. Z tego co wiem, to dźwig musi się obracać podczas podmuchów, aby nie stwarzał zagrożenia. Ten się dwa lata nie obraca, bo jak twierdzi kierownik budowy ukradli kable więc jest niesprawny. Informowałem o tym Powiatowy Nadzór Budowlany i nic, informowałem Urząd Dozoru Technicznego w Wałbrzychu i nic, a kierownik budowy cały czas jak mantrę powtarza, że lada dzień ruszy budowa. Mam nadzieję, że w końcu ten dźwig nie runie albo na dach bloku albo na ulicę.
W tej chwili budowa przy ul. Morcinka 29 nie jest realizowana i została przerwana na jakiś czas – mówi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Hanna Jaśkiewicz. - Najprawdopodobniej w tym przypadku doszło do zmiany inwestora, ale wedle mojej wiedzy wkrótce prace zostaną wznowione. W związku z tym dźwig stoi i będzie stał. Musi on jednocześnie stać luźno, a jego ramię obracać się względem wiatru, gdyby był na sztywno to by się zawalił.

Jak zapewnia kierownik budowy Tomasz Rogoziński, dźwig nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców okolicznych budynków. Urządzenie było też sprawdzane przez pracowników Urzędu Dozoru Technicznego, którzy potwierdzili, że jest sprawne.

To nieprawda, że ten dźwig nie jest w stanie się obracać, bo gdyby tak było to już dawno by się przewrócił - mówi T. Rogoziński. - Obecnie znajduje się on w tzw. pozycji zwiatrowanej, czyli w taki sposób w jaki pozostawia go operator po zakończonej pracy. Oznacza to, że poddaje się podmuchom wiatru. Obecnie czekamy na wznowienie prac. Powinno to nastąpić w ciągu dwóch tygodni - zapewnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podwyżki dla starosty i radnych

Nowa (stara) Lewica

Zabłyśnie choinka

Czytaj również

Znajdź się w lesie!

Miejskie inwestycje

Wyróżnienia dla wolontariuszy

Medycy wrócili z Tanzanii

Jarmark Mikołajowy na Zabobrzu

„Szykany” będą niższe

Nie będzie prądu

Ciastka dla obrońców granicy

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki na dowód online?